Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wrastający paznokieć - jak wyleczyć

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która pojawia się m.in. na skutek złego obcinania paznokci. Sprawdź, jak jej zapobiegać, a gdy już się pojawi, jak wyleczyć.

Płytka paznokciowa paznokcia wrasta w części miękkie naskórka i skóry na skutek nieprawidłowego obcinania paznokcia(wycinania ostrych kątów płytki paznokciowej lub ich zaokrąglania) lub noszenia ciasnego obuwia (paznokieć zaokrągla się i wrasta w odwijają się pod otaczającą go skórę i rosnąc wbija się w nią). Wskutek miejscowego zapalenia tkanek i ropienia w obrębie wału paznokcia może dość do przekrwienia. Zmiany dotyczą najczęściej palucha stopy, czasami obu stóp.

Zapobieganie

Aby zapobiec wrastaniu paznokcia należy nosić wygodne obuwie i przycinać paznokcie poprzecznie do ich płytki, bez głębokiego wycinania brzegów (te możemy wygładzić pilniczkiem, aby nie były haczykowate i nie raniły skóry). Warto także co jakiś czas moczyć stopy w mydlinach i spiłowywać płytkę paznokcia zamiast ją obcinać. To nadaje prawidłowy kierunek wzrostu płytce paznokcia.

Leczenie

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na pozbycie bolesnej dolegliwości było zdjęcie płytki paznokcia i wycięcie macierzy. Jednak ta metoda nie zapobiega ponownemu wrastaniu paznokcia.

Lepszym sposobem, dającym większe szanse na wyleczenie całkowite schorzenia (nie obserwuje się odrostu paznokcia w części wyciętej), jest wycięcie klinowe brzegu płytki paznokcia wraz z macierzą i wałem paznokcia, w którym wyrosła ziarnina i zszycie rany. Zabieg ten wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Anna (Gość)

  odradzam zabiegi chirurgiczne, duże dolegliwości bólowe, ryzyko powikłań, a wyleczenie niepewne. Dużo lepsze wyniki osiąga kostka arkady, nowa metoda polegająca na bezinwazyjnym usunięciu tego problemu. szczegóły można poznać na stronie gabinetu Libramax mieszczącego się w Warszawie

 2. Mila (Gość)

  no dobrze...a jeżeli mam duzy stan zapalny to też moge tą kostką zrobić sobie ten zabieg? chciałabym uniknąć chirurga, bo dużo słyszałam właśnie o bólu i małej skuteczności...tylko co z tym stanem zapalnym....

 3. Anna (Gość)

  stan zapalny nie jest żadną przeszkodą, ponieważ w tej klinice zostanie on podleczony przed zabiegiem :) ja miałam bardzo duży, zebrała mi się ropa, ale tak jak mówię, podleczyli mnie i zaraz potem miałam zabieg bez żadnych przeszkód. powodzenia!

 4. Mila (Gość)

  no i byłam na tym zabiegu, muszę przyznać, że było warto, poczułam dużą ulgę i jestem dobrej myśli, że problem zniknął raz na zawsze. dziękuję za poradę :)

 5. Kamila (Gość)

  mnie też w tej klinice lekarz najpierw podleczył ziarninę, dostałam leki, a potem na zabieg i było warto, dzisiaj już zapomniałam co to wrastanie. A paznokieć jest ładny i zdrowy.

 6. xxx (Gość)

  a czy po tym zabiegu w libramax można normalnie funkcjonować czy jest jakaś rehabilitacja ?? i jak długo się czeka na wizytę? pozdrawiam

 7. AS (Gość)

  Ja miałam robiony ten zabieg w Libramax na Puławskiej i nie polecam, wydałam 500 zł., a paznokieć po tym zabiegu zaczął jeszcze bardziej wrastać niż przed (wbijał się ten akryl, normalne wrastanie paznokcia to pikuś, po tym co zrobiło mi się po tym zabiegu)). Chirurg, do którego później trafiłam powiedział, że te zabieg jest tylko dobry przy małym wrastaniu, powinna być konsultacja lekarza, nie zrobiono mi jej, chociaż na stronie pisali, że kwalifikuje lekarz, pani która zabieg robiła, lekarzem nie była (dowiedziałam się później).
  Musiałam później brać długo antybiotyk i poddać się wycięciu klinowemu u chirurga.
  Wydałam tylko niepotrzebnie pieniądze, łudząc się, że to taka świetna metoda. Dodam jeszcze, że zbieg mimo znieczulenia mnie bolał. A po znieczuleniu u chirurga, wycinania w ogóle nie czułam. Kwestia dobrze zrobionego znieczulenia. Nie polecam.

 8. Halina (Gość)

  mnie w Libramax uratowali te paznokcie, wcześniej kilka lat chodziłam po lekarzach, chirurg wycinał mi aż dwa razy! koszmarny ból musiałam znosić za każdym razem. Natomiast zabieg w tej klinice okazał się jedynym skutecznym w moim przypadku. Miałam mocno wkręcające się paznokcie w skórę, dziś już rosną prosto i wyglądają zdrowo, więc jestem nareszcie zadowolona. Co do bolesności, to może odrobinę "czułam" pomimo znieczulenia moment wyciągania części najbardziej wrośniętej, ale to i tak nie było nic w porównaniu z poprzednimi zabiegami u chirurga, więc było warto i nie należy się poddawać. Pozdrawiam

 9. joanna krzeszowska (Gość)

  wycinanie klinowe to koszmar odradzam! nie wiem jak inne metody, ale jednego jestem pewna, że nigdy już nie dam sobie wyciąć części paznokcia :(

 10. ally (Gość)

  AS czytam Twój komentarz uważnie bo wybieram się na zabieg do libramax i trochę mi się to nie zgadza. wyjaśniano mi co to za zabieg i wydaje mi się, że ciężko o to żeby akryl dodatkowo wrastał z paznokciem skoro umieszczany jest tak żeby korygował i uniemożliwiał wrastanie. dodatkowo kwestia antybiotyku, dlaczego był brany i ostatnia sprawa, byłaś zmuszona do klinowego wycięcia tzn co było to jedyne wyjście, przecież klinowe wycinanie jest często nieskuteczne jak to może być remedium?

 11. ola la (Gość)

  zgadzam się z ally, mnie ta metoda bardzo pomogła, więc spokojnie się zapisuj do nich na zabieg, na pewno nic Ci nie będzie bardziej po tym wrastać :) powodzenia w leczeniu :)

 12. sara (Gość)

  klinowe to najgorsze rozwiązanie, szczerze odradzam, bardzo mnie bolało długo jeszcze po zabiegu:/ a paznokieć odrósł i wrósł ponownie....

 13. michalina (Gość)

  czytam sobie czytam te różne opinie i tak się zastanawiam, wrasta mi paznokieć z powodu niewłaściwego obcinania(latami wycinałam po bokach) lekarze proponują mi dość radykalne metody, wycinanie, usuwanie kawałka paznokcia:/ wcale nie chce potem łazić z opatrunkiem ani łykać tabletek przeciwbólowych, a po czymś takim się nie obejdzie. Myślę sobie, że może warto spróbować tej alternatywnej metody z akrylem? Czytam właśnie stronę libramax, brzmi to sensownie...

 14. .m.z.q (Gość)

  miałam ten sam dylemat, ponad miesiąc trwało zanim podjęłam decyzję, ostatecznie zdecydowałam się na metodę leczenia proponowaną przez ten gabinet, myślę że tyle osób nie może się mylić co do ich skuteczności.

 15. ....ola (Gość)

  dokładnie popieram, ja się zdecydowałam i zapisałam :) mam nadzieje że w końcu po dwóch latach walki z tym uda mi się i postawiłam ostatecznie na najlepszy sposób, wydaje się bardzo nowoczesny, dodam że przechodziłam już przez klamry i wycinanie :( ((( nic to nie dało...

 16. goska (Gość)

  odradzam klinowe! babrze mi się to już bardzo długo, boli, jest opuchnięte, a zmiana opatrunku to koszmar, pomimo antybiotyku i właściwej pielęgnacji :( (((

 17. Osa (Gość)

  no na pewno nie samemu... ja mam to szczęście, że mieszkam w Łodzi w pobliżu Centrum Podologicznego i jak zaczął mi dokuczać paznokieć to się do nich zgłosiłam. Wyczyścili mi go, a jak się zagoiło to założyli klamrę.