Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wrastający paznokieć - jak wyleczyć

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która pojawia się m.in. na skutek złego obcinania paznokci. Sprawdź, jak jej zapobiegać, a gdy już się pojawi, jak wyleczyć.

Płytka paznokciowa paznokcia wrasta w części miękkie naskórka i skóry na skutek nieprawidłowego obcinania paznokcia(wycinania ostrych kątów płytki paznokciowej lub ich zaokrąglania) lub noszenia ciasnego obuwia (paznokieć zaokrągla się i wrasta w odwijają się pod otaczającą go skórę i rosnąc wbija się w nią). Wskutek miejscowego zapalenia tkanek i ropienia w obrębie wału paznokcia może dość do przekrwienia. Zmiany dotyczą najczęściej palucha stopy, czasami obu stóp.

Zapobieganie

Aby zapobiec wrastaniu paznokcia należy nosić wygodne obuwie i przycinać paznokcie poprzecznie do ich płytki, bez głębokiego wycinania brzegów (te możemy wygładzić pilniczkiem, aby nie były haczykowate i nie raniły skóry). Warto także co jakiś czas moczyć stopy w mydlinach i spiłowywać płytkę paznokcia zamiast ją obcinać. To nadaje prawidłowy kierunek wzrostu płytce paznokcia.

Leczenie

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na pozbycie bolesnej dolegliwości było zdjęcie płytki paznokcia i wycięcie macierzy. Jednak ta metoda nie zapobiega ponownemu wrastaniu paznokcia.

Lepszym sposobem, dającym większe szanse na wyleczenie całkowite schorzenia (nie obserwuje się odrostu paznokcia w części wyciętej), jest wycięcie klinowe brzegu płytki paznokcia wraz z macierzą i wałem paznokcia, w którym wyrosła ziarnina i zszycie rany. Zabieg ten wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Anna (Gość)

  odradzam zabiegi chirurgiczne, duże dolegliwości bólowe, ryzyko powikłań, a wyleczenie niepewne. Dużo lepsze wyniki osiąga kostka arkady, nowa metoda polegająca na bezinwazyjnym usunięciu tego problemu. szczegóły można poznać na stronie gabinetu Libramax mieszczącego się w Warszawie

 2. Mila (Gość)

  no dobrze...a jeżeli mam duzy stan zapalny to też moge tą kostką zrobić sobie ten zabieg? chciałabym uniknąć chirurga, bo dużo słyszałam właśnie o bólu i małej skuteczności...tylko co z tym stanem zapalnym....

 3. Anna (Gość)

  stan zapalny nie jest żadną przeszkodą, ponieważ w tej klinice zostanie on podleczony przed zabiegiem :) ja miałam bardzo duży, zebrała mi się ropa, ale tak jak mówię, podleczyli mnie i zaraz potem miałam zabieg bez żadnych przeszkód. powodzenia!

 4. Mila (Gość)

  no i byłam na tym zabiegu, muszę przyznać, że było warto, poczułam dużą ulgę i jestem dobrej myśli, że problem zniknął raz na zawsze. dziękuję za poradę :)

 5. Kamila (Gość)

  mnie też w tej klinice lekarz najpierw podleczył ziarninę, dostałam leki, a potem na zabieg i było warto, dzisiaj już zapomniałam co to wrastanie. A paznokieć jest ładny i zdrowy.

 6. xxx (Gość)

  a czy po tym zabiegu w libramax można normalnie funkcjonować czy jest jakaś rehabilitacja ?? i jak długo się czeka na wizytę? pozdrawiam

POLECAMY