Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wrzody - objawy

Wrzód to ubytek na błonie śluzowej w żołądku, dwunastnicy albo przełyku. Ma kształt krateru i może mieć różną wielkość i głębokość.

Najczęściej wrzody tworzą się tam, gdzie znajduje się pepsyna czyli enzym trawiący białko. Te, które powstają w dolnej części przełyku zagrożone są podrażnieniami kwasem żołądkowym.

Choroba wrzodowa bardzo często przebiega bezobjawowo. Niektóre dolegliwości często odczuwane przez pacjentów są bagatelizowane, ponieważ nie są zbyt poważne i dokuczliwe. Podobne objawy mają choroby układu pokarmowego. Rozróżnić je od wrzodów może jeden fakt – symptomy choroby wrzodowej nawracają i ustępują co kilka miesięcy, najczęściej pojawiają się na wiosnę i jesień.

Najczęstszym objawem jest przede wszystkim ból zlokalizowany po lewej stronie na górze podbrzusza czyli w okolicach nad pępkiem, przy wrzodach żołądka. Zwykle pojawia się on po spożyciu posiłku (po 30 minutach, do dwóch godzin) i przestaje boleć, gdy chory zażyje leki zobojętniające odczyn w żołądku (kwas solny). Ból ma kłujący, palący i przeszywający charakter. Często pacjenci określają go jako ucisk czy rozpieranie. Niekiedy również ból pojawia się w nocy i rano, gdy pacjent jest jeszcze na czczo (typowy objaw dla wrzodów dwunastnicy, czyli tak zwany ból głodowy). Ssanie w podbrzuszu ustępuje zaraz po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości pokarmu.

Bóle mogą nawracać kilkakrotnie w ciągu dnia i kilku miesięcy. Uczucie nacisku w żołądku mogą potęgować spożywanie przez nas pokarmy, na przykład kawa czy czarna, mocno zaparzona herbata i pokarmy pobudzające wytwarzanie kwasu solnego przez organizm czyli papryczki chili i inne ostre potrawy. Jeśli wrzody są duże chory może czuć ból w plecach i ramionach.

Innym objawem wrzodów jest zgaga czyli uczucie pieczenia w dolnej części przełyku. Oprócz tego chorzy skarżą się na:

  • wymioty,
  • mdłości,
  • brak apetytu,
  • odbijanie się,
  • wzdęcie żołądka,
  • zaparcia i biegunki,
  • spadek wagi przy niestosowaniu diety,
  • niesmak w ustach.

U niektórych pacjentów pierwszym objawem są powikłania wynikające z krwawienia wrzodu (perforacja). W takiej sytuacji chory natychmiast powinien skontaktować się z lekarzem i położyć się do szpitala.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość