Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wrzody - przyczyny powstawania, profilaktyka

Ciągły pośpiech, nieregularne posiłki, stres, nikotyna, brak relaksu - to najkrótsza droga do wrzodów żołądka. Jak powstają? Czy można ich uniknąć?

Helikobakter Pylori

Bakterią tą jest zakażonych ponad połowa ludzi na świecie. Do zakażeń dochodzi drogą pokarmową w bardzo prosty sposób np. przez wodę, żywoność, pocałunek, zakażone sprzęty. Jest ona prawdopodobnie przenoszona na pośrednictwem śliny. Do zakażeń zazwyczaj dochodzi w okresie dzieciństwa poprzez wkładania różnych przedmiotów do buzi. W krajach o niskim poziomie higieny zakażona jest praktycznie cała populacja.

Przenoszenie bakerii przez osoby dorosłe jest niewielkie. Nosiciele Helikobater pylori nie odczuwają żadnych dolegliwości, tak więc o jej istnieniu dowiadują się przy innych badaniach. Tylko u co dziesiątego nosiciela tej bakterii rozwija się choroba wrzodowa. Przyczyny upatruje się w skłonnościach genetycznych. Wiekszą podatność mają też osoby o grupie krwi 0.

Styl życia

Chorobie wrzodowej sprzyja niezdrowy styl życia. Pierwsze miejsce zajmują papierosy, których składniki dymu niszczą błonę śluzową. Wrzody mogą także powstawać na skutek zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, leków stosowanych przy chorobie reumatycznej,a nawet aspiryna.

Obecne czasy, ciągły stres, wysoki poziom adrenaliny, powodują napięcie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, utrudniają dopływ krwi i upośledzając regenerację nabłonka. Efektem tego jest zwiększenie się kwasu solnego i osłabienie odporności błony śluzowej, jej zapalenie, co sprzyja powstawaniu nadżerek i wrzodów. Nie raz też pewnie słyszeliście o tzw. wrzodach stresowych, które pod wpływem silnego napięcia mogą pojawić się z dnia na dzień.

Nie bez znaczenia dla przyczyn powstawania wrzodów ma codzienna dieta. Głównymi winowajcami są produkty wysokoprzetworzone, zbyt tłuste, smażone, nadmiar kawy, alkoholu, soli, unikanie warzyw i owoców.

  • Nie nadużywaj lekarstw - przed zażyciem leku zawsze czytaj ulotkę o jego skutkach ubocznych i jakie są przeciwskazania. Nie przkraczaj dziennej dawki. Nigdy nie zażywaj na własną rękę antybiotów, a na czas kuracji nimi poproś lekarza o przepisanie leku osłanonowego.

  • Lecz się ziołami- na ból głowy czy żołądka nim sięgniemy po kolejną tabletkę, może warto napić się naparu z mięty, rumianku, koperku czy melisy. Na mietę powinny uważaj osoby ze skłonnością do nadkwasoty, gdyz zwiększa ona dolegliwości. Lepiej wypić wówczas szklankę odwaru z siemienia lnianego, zjeść kilka migdałow. Na podrażnioną śluzówkę dobrze jest pić sok z aloesu.

Jak uniknąć choroby?

  • Relaks - musisz nauczyć się panowania na stresem, nie możesz dusić złych emocji, rozmawiaj o swoich problemach z najbliższymi. Postaraj się dwa razy w roku wyjechać na odpoczynek. Dbaj o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, tak by dotlenić organizm.

  • Rzuć palenie składniki dymu niszczą błonę śluzową - naturalną ochronę żołądka.

  • Zdrowo się odżywiaj - ogranicz picie kawy i alkoholu. Unikaj potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych. Ogranicz ostre przyprawy, sól, słodycze, napoje gazowane. Zwiększ ilość warzyw i owoców. Pij duzo wody niegazowanej, która poprawia trawienie i oczyszcza. Postaraj się o regularne posiłki. Najlepiej jedz kilka razy dziennie małe porcje. Nieregularne jedzienie jak też przejadanie się zaburzają trawienie. Jedzenie w biegu, jak też złe emocje nad talerzem zaburzają wydzielanie enzymów trawiennych. Produkowana jest wówczas nadmierna ilość kwasy solnego, który podrażnia błonę śluzową przełyku i żołądka. Jedz na parę godzin przed snem. Twój żołądek również musi odpocząć.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość