Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wrzody żołądka i dwunastnicy - jak sobie z nimi radzić

Co piąta osoba skarży się na bolesne bóle, spowodowane wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Dowiedz się, co zrobić, gdy dolegliwości wrzodowe dopadną także ciebie.

Za wrzody w układzie trawiennym odpowiedzialna jest niezwykle ruchliwa bakteria, Helicobacter pylori, którą najczęściej zarażamy się drogą pokarmową. Żywi się produktami przemiany materii i enzymami, doprowadzając do nieżytu i osłabienia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Soki trawienne łatwo ją wówczas uszkadzają, powodując owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej o średnicy od kilku milimetrów do wielu centymetrów.

Objawy choroby to najczęściej ból, umiejscowiony pośrodku brzucha, poniżej mostka, nad pępkiem, odczuwalny jako pieczenie i palenie. Nasila się po jedzeniu. Mogą pojawić się również mdłości, zgaga, a nawet wymioty. W owrzodzeniach dwunastnicy ból pojawia się wkrótce po przebudzeniu. Badaniem, które pozwala nam zdiagnozować chorobę jak gastroskopia. Można też samemu kupić w aptece test Helico (ok. 35-40 zł), którym możemy sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z bakterią Helicobacter pylori.

Aby wyleczyć wrzody stosuje się tzw. eradycję, czyli podawanie leku zmniejszającego wydzielanie się kwasu solnego, przy równoczesnym stosowaniu antybiotyków. Warto też postawić na relaks, wyjechać w podróż lub do sanatorium, gdzie spokój i zmiana klimatu zrobią swoje.

Kiedy dolegliwości nasilą się odpoczywaj, nie pij kawy i alkoholu, zrezygnuj ze słodyczy i ostro przyprawionych potraw. Najlepiej jeść o stałych godzinach, pięć razy dziennie, w niewielkich porcjach, wolno przeżuwając każdy kęs. Należy też unikać leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, bezwzględnie rzucić palenie. Wieczorem można wypijać szklankę naparu z siemienia lnianego, który doskonal osłania ścianki układu pokarmowego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość