Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wybieraj pistacje w łupinach

Jeśli słodycze to tylko w papierkach, a pistacje nieobrane z łupin. Nie, nie mają mniej kalorii, ale podobno zjadamy je wtedy w mniejszych ilościach.

Pistacje, tak jak i inne orzechy czy przekąski, mają to do siebie, że wciągają jak narkotyk. Ale jest podobno metoda na ograniczenie niepohamowanego apetytu i zmniejszenie liczby pochłanianych kalorii.

W eksperymencie, który został ochrzczony mianem „Efektu Pistacjowego”, 140 studentów otrzymało taką samą ilość orzechów, przy czym połowa z nich dostała orzechy w łupinach, a druga połowa już obrane. Okazało się, że ci pierwsi zjedli średnio 125 kalorii, a drudzy 221, co daje w sumie 41-procentową różnicę.

Eksperci wierzą, że sterta papierków czy orzechowych łupin uświadamia nam, ile zjedliśmy i w pewnym sensie uruchamia poczucie winy. W przypadku pistacji i innych orzechów, fakt, że jemy mniej może wynikać też z wysiłku, jaki trzeba włożyć w ich obieranie.

Wnioski są zatem proste. Orzechy powinny być stałym elementem diety ze względu na swoje walory zdrowotne, ale skoro tak łatwo jest przesadzić z dawkowaniem, wybieraj nieobrane – zjesz mniej kalorii, a i samo łupanie pozwoli ci ich trochę spalić.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. wolwo (Gość)

    genialni odkrywcy....