Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wybieramy najlepszą pastę do zębów

Kupując pastę do zębów należy czytać informacje zamieszczone na tubce, o jakim przeznaczeniu jest dany produkt. Jak wybrać ten najlepszy?

Głównym składnikiem past są środki ścierne i polerujące, które mechanicznie usuwają osad. W zasadzie do czyszczenia jamy ustnej wystarczyłaby sama szczoteczka, ale proces ten trwałby dosyć długo (7-8 minut), a właśnie dzięki paście, czynność tę skracamy o połowę. Działanie to wspierają środki pieniące - piana zmiękcza związki organiczne znajdujące się na płytce zęba i dociera we wszystkie zakamarki. Do past dodawane są też substancje zapachowe, smakowe i takie, które leczą i upiększają.

Bakterie i produkty ich przemiany obniżają odczyn pH w ustach poniżej 5,5, co zapoczątkowuje proces demineralizacji szkliwa i rozwój próchnicy. Do walki z tym procesem potrzebny jest fluor. Podczas szczotkowania zębów wbudowuje się on w szkliwo, wzmacniając jego odporność na atak bakterii. Badania dowodzą, że regularne szczotkowanie pastami z fluorem, może odbudować ubytki w szkliwie, nim rozwinie się w nim próchnica.

Dla dzieci w wieku 1-6 lat stosujemy pasty zawierające ok. 500 ppm fluoru i należy pilnować, by jej nie połykały. Do walki z próchnicą dodawane są również substancje ograniczające odkładanie się płytki nazębnej. Takie działanie wskazują m.in. triklosan i oktapinol.

Przy nadwrażliwości zębów na ból wybieramy pasty mające w swoim składzie dwa podstawowe składniki. Pierwszy to taki, który działa uśmierzająco, np. związki potasu, a drugi składnik np. aminofluorek uszczelnia ujścia kanalików zębiny, likwidując przyczynę nadwrażliwości. Pasty przeznaczone do zębów nadwrażliwych powinny mieć poziom ścieralności ok. 30-70 RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Pasty do użytku codziennego powinny mieć ok. 50-80 RDA, a dla palaczy ponad 100.

Następnym problemem jest paradontoza. Na zębach osadza się płytka, która szybko twardnieje i zamienia się w kamień, powodując odpychanie dziąsła od zębów. W ten sposób tworzą się kieszonki, w nich gromadzą się bakterie i zaczyna się stan zapalny dziąseł, uszkodzenie kości szczęki i żuchwy, aż w końcu dochodzi do utraty zębów. W takim przypadku sama pasta nie wystarczy, potrzebny jest dodatek m.in. olejków i wyciągów ziołowych o działaniu przeciwbakteryjnym i ograniczającym krwawienie dziąseł. Wówczas wybieramy pasty m.in. z rumiankiem, szałwią, korą dębu, arniką, tymiankiem. Do past dodawana jest także alantoina, która przyśpiesza gojenie i mleczan glinu zmniejszający krwawienie dziąseł.

Przebarwienia zębów mogą wynikać z różnych przyczyn. Jedząc np. buraki, czerwoną paprykę, pijąc kawę czy herbatę, wówczas na zębach osadzają się barwniki. Inną przyczyną jest palenie papierosów, zażywanie leków (np. antybiotyków, czy zawierających żelazo). Do przywrócenia białego uśmiechu potrzebne będą dwa składniki - pierwszy to taki, który ściera (łagodna krzemionka) i drugi, co rozjaśnia (np. nadtlenek fluory, soda, sok z cytryny). Past wybielających nie należy używać do codziennej higieny zębów, tylko doraźnie do momentu przywrócenia zębom bieli, gdyż niektóre pasty mogą uszkadzać szkliwo.

Oprócz czyszczenia zębów pastami, warto też sięgnąć po płyny do płukania jamy ustnej. Zapobiegają one tworzeniu się osadu nazębnego, głównej przyczyny próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Bronek (Gość)

  Heh
  Pasty do zębów róznią sie ogromnie. Artykuł podaje dane komercyjne. Stosowanie niektórych past w kombinacji z niektórymi
  płukankami niweluje działani aktywne skłądników w nich zawartych.
  Pasta do zębów nie powinna byc abrazyjna. Płukanki nie powinny zawierać alkoholu. Środki komercyjne są ok ale w zdrowiu nie działa
  zasada "one size fits all"
  Specjalistyczne środoki nie są na ogól dostępne w sklepach to już nie tylko środki do higieny ale i leki. Dane np na carifree.com

 2. Kaska (Gość)

  zgadza się np fluor dla dzieci malutkich nie jest halo. Listerina na noc tragedia. pasty zawierają od 1000ppm fluoru . Dla osób bez infekcji próchnicy i ryzyka nie zawsze trzeba używać aż tak profesjonalnych leków jak carifree. Wszystko zależy od sytuacji.

 3. monia (Gość)

  Artykuł taki sobie : dane przestarzałe np d/t triclosanu o ścieralności tez np pasta dla palaczy 100 RDA :) )
  no ale cóż.. najlepsze jest wybieramy paste która zawiera..
  nie ma czegos takiego w medycynie :) )

 4. grazia

  Ajona pomaga. Nie wiem jakie znaczenie ma tutaj fluor, ale u mnie na prawdę po zastosowaniu tej pasty przemiana zaszła diametralna i o coś takiego cały czas chodziło.

 5. jolkkka (Gość)

  Dla mnie najlepszą pastą do zębów jest iney. Świetnie wybiela a przy tym dba o nasze dziąsła i szkliwo. Kosztuje ok 60 zł na atosmm.com.pl ale warto. Efekty są widoczne już po kilku dniach stosowania :)

 6. grzegorztryba

  colgate herbal dla mnie najlepsza