Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wymaz z szyjki macicy

Wymaz z szyjki macicy jest ważnym badaniem ginekologicznym, sprawdzającym prawidłowości strukturalne wyścielających ją komórek. Wcześnie wykonany minimalizuje ryzyko groźnych chorób oraz pozwala nam na ich skuteczne leczenie.

Jak wygląda badanie wymazu z szyjki macicy?

Wymaz z szyjki macicy (tzw. cytologia) to badanie masowe, sprawdzające stan strukturalny komórek pokrywających szyjkę macicy. Celem badania jest wczesne wychwycenie wszelkich nieprawidłowości, co pozwala na szybkie i efektywne wyleczenie. Istotne jest regularne przeprowadzanie badania, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że od chwili ostatniego wymazu nie pojawiły się żadne zmiany chorobowe. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach badanie to corocznie ratuje życie wielu kobiet, np. w Wielkiej Brytanii liczba ta to aż 1000 osób.

Kto potrzebuje takiego badania?

Do regularnego przeprowadzania badania zachęca się wszystkie kobiety w przedziale wiekowym od 20 do 60 roku życia, zwłaszcza te, prowadzące aktywne życie seksualne.

Lekarze od czasu do czasu przesyłają zaproszenia na wymaz, jeśli więc w przeciągu ostatnich trzech lat nie dostałaś zaproszenia, bezzwłocznie zgłoś się do swojego ginekologa, zwłaszcza, gdy zauważyłaś nienaturalnie duże upławy lub krwawienie z pochwy, wliczając w to krwawienia następujące po stosunku seksualnym, po menopauzie oraz między miesiączkami.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość