Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wymioty po alkoholu

Po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu niektórzy odczuwają mdłości i nie ma w tym nic, co mogłoby nas zaniepokoić. Jednak powtarzające się wymioty i utrata przytomności to stan alarmujący!

Nadmiar alkoholu może doprowadzić do zatrucia pokarmowego, ponieważ organizm człowieka traktuje procenty podobnie jak truciznę. Reakcja na zbyt dużą ilość alkoholu to najczęściej wymioty, mdłości i bóle brzucha.

Niewielkie ilości alkoholu nie sprawiają na ogół trudności z przetrawieniem, niezależnie od tego jak bardzo „mocny” jest wypijany trunek. Istnieje wiele mitów mówiących o zwracaniu alkoholu. Niektórzy stosują różne sposoby, by uniknąć wymiotowania.

Co zrobić, by nie wymiotować?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć kiedy powiedzieć sobie dość w piciu alkoholu. Nie należy spożywać trunków w dużych ilościach i pić różnych rodzajów na raz lub na przemian. Chodzi tutaj o różną zawartość procentową i o to, że żołądek może mieć trudności z trawieniem różnych płynów, podobnie jak pokarmów. Dlatego nie należy pić słodkiego likieru, zaraz po tym wytrawnego wina, a na końcu zapijać tego piwem.

Niektórzy twierdzą, że jeśli na początku pije się najsłabszy alkohol, a potem najmocniejszy (w kolejności na przykład: piwo, wino, wódka) można uniknąć wymiotów. Oprócz tego, nie zaleca się pić alkoholu na pusty żołądek. Przed planowanym piciem należy najeść się do syta. To powoduje, że alkohol nie przechodzi od razu do krwiobiegu. Jeśli decydujemy się na picie mocnego alkoholu (np. wódki) należy popijać go dużą ilością innego, niealkoholowego płynu.

Co zrobić, gdy już się wymiotuje?

Nie należy brać żadnych środków przeciwwymiotnych. Najlepiej jest pozbyć się tego, czego nasz organizm nie chce. Po wymiotach dobrze jest wypić coś ciepłego, na przykład gorzką herbatę albo napar z mięty. Jeśli na drugi dzień nadal będziemy odczuwać bóle brzucha i mdłości najlepiej jest pić ciepłe napoje i stosować inne, najlepiej działające na nas, metody na kaca. Niektórzy szczególnie polecają wypicie AlkaPrim lub AlkaSeltzer.

UWAGA! Czasami dochodzi do poważnego zatrucia alkoholowego, które wymaga hospitalizacji. Jeśli zauważyłeś, że ktoś wielokrotnie wymiotuje po alkoholu i traci przytomność, natychmiast zadzwoń po pomoc.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. nikka (Gość)

  dobrze jest też zadbać o uzupełnienie elektrolitów, można np. pić orsalit rozpuszczony w wodzie, pomaga na kaca, oprócz tego dużo wody, żeby uzupełnić płyny, mi też pomaga sok pomidowrowy

 2. kuku (Gość)

  Trzeba też uspokoić żołądek poprzez zjedzenie czegoś ciepłego - trzeba się przełamać i zmusić, zjeść np. kubek rosołu, jajecznicę czy naleśnika. Pusty żołądek się buntuje.

 3. 12345678 (Gość)

  Zawsze sie to tak konczy a to dlatego że jak ja chce pić swoim tempem to oczywiście zazwyczaj jest jakiś poganiacz i MUSISZ pić równo. a później takie miłe zakonczenie :)

 4. Aga (Gość)

  Dobrze jest zjeść ugotowany ziemniak skrobia naprawdę pomaga na wymioty i niestrawność.

 5. asia (Gość)

  Ja wczoraj wypilam 4 piwa na pusty zeladej umaralam do 15 ciagle zwracajac. Nic nie pomagalo i wtedy nalalam szkanke coli i wiedzial ze albo bedzie lepiej albo umre :-) . Pomoglo przestalam zwracac o18 zjadlam juz nawet posilek. Polecam cole mi pomoglo :-)

 6. Aa (Gość)

  Wiecie czemu tu jestem, chce umrzeć

 7. Olka (Gość)

  Ja wymiotuję zawsze, nieważne ile wypiję - dużo czy mało... Wczoraj byłam na imprezie, nie wypiłam wcale zatrważająco dużo, dodam, że głowę akurat mam mocną, ale dzisiaj cały dzień wymiotuję, jest godzina 23 i dopiero niedawno skończyłam, nadal źle się czuję... Myślę, że mogło dojść do poważniejszego zatrucia. Czy ktoś się orientuje może, czy istnieje taka możliwość, że istnieją osoby, które po prostu nie tolerują alkoholu w ogóle? Ja zamierzam porzucić picie, skoro zawsze się tak to kończy, trudno... Kiedyś nie miałam takich problemów, zaczęły się może z dwa lata temu, dzisiaj mam 24 lata i sporo "praktyki" w piciu, tym bardziej jest to dla mnie dziwne.

 8. kopek (Gość)

  Witam nam 28 lat nigdy nie miałem problemu z kacem jedynie troszkę suszylo a od około 3 lat każda impreza kończy się tańcem z muszla nie wiem czy to wiek żołądek czy wątroba

 9. kaka (Gość)

  ale straszna rzecz te wymioty ja mam ze 3 dni az gardło zdarte...nikomu nie zycze mozna probowac wszystkiego i ratujesz sie czym mozesz ale to musi przejsc samo

 10. pola77 (Gość)

  Z orsalitem przy wymiotach to raczej ciężko bo jest mega słony a wtedy ciąg dalszy jest pewny :) Lepiej wypić np. saszetki z 2KC też uzupełniają elektrolity i płyny ale są dobre w smaku i uspokajają żołądek :) i rzeczywiście rosół jest też świetny do tego :)