Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wymioty w ciąży

Choć ciąża to piękny okres w życiu kobiety, jej pierwsze tygodnie mogą dać się nam we znaki. Dlaczego? Bo w tym czasie może dochodzić do wymiotów, które – choć szybko mijają – do przyjemnych w żadnym wypadku nie należą.

Wymioty w ciąży – kiedy się pojawiają?

Wymioty pojawiają się najczęściej w czwartym tygodniu ciąży i należą do najwcześniejszych jej oznak. U większości kobiet mają miejsce rano (w momencie, w którym są jeszcze na czczo), ale u niektórych pojawiają się także w ciągu dnia – zwykle na skutek intensywnego zapachu lub stresu.

Wymioty najczęściej występują u kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy lub u tych, u których rozwija się ciąża mnoga. I choć ciężko jest dopatrzeć się w tym stanie rzeczy jakichkolwiek plusów, najnowsze badania udowadniają, że przyszłe mamy cierpiące na wymioty mogą się z nich cieszyć. Dlaczego?

Według naukowców poranne nudności podczas ciąży zmniejszają ryzyko poronienia. Ich zdaniem w ten sposób organizm kobiety odrzuca toksyny przyjęte wraz z pokarmem, które mogłyby zaszkodzić rozwojowi dziecka.

Dlaczego będąc w ciąży wymiotujemy?

Przyczyną wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży są gwałtowne zmiany hormonalne, do których dochodzi w ciele kobiety. W tym czasie rośnie poziom między innymi gonadotropiny kosmówkowej (HCG), która ochrania rozwijający się płód. Choć normalnie wymioty są przez nas traktowane jako objaw zatrucia lub infekcji organizmu, w tym wypadku są one naturalne i całkowicie niegroźne dla dziecka. Zwykle mijają po upływie dwunastego tygodnia ciąży.

Jak sprawić, aby wymioty w ciąży były mniej uciążliwe?

 • Nie wstawaj z łóżka na czczo. Zamów małe śniadanie prosto do sypialni lub przygotuj je sobie poprzedniego dnia (i pamiętaj o ciepłym napoju!). Po takim posiłku odpocznij około piętnastu minut i dopiero wtedy powoli zacznij wstawać.
 • Postaraj się jeść regularnie (najlepiej pięć posiłków dziennie). Każde danie powinno się składać z małych porcji, bowiem zbyt duże obciążenie żołądka może doprowadzić do wymiotów.
 • Noś przy sobie małe przekąski. Jeśli zgłodniejesz, wyciągnij z torebki pysznego batonika lub ciastko. Dzięki temu unikniesz spadku poziomu glukozy we krwi, który mógłby doprowadzić do wystąpienia nudności.
 • Zadbaj o urozmaiconą dietę, w której nie zabraknie produktów bogatych w witaminę B. Dlaczego? Bo to właśnie ona jest w stanie powstrzymywać odruchy wymiotne. Jej źródłem są ryby, banany, kapusta, kalafior, marchew, szpinak, ziemniaki, kiełki pszenicy, ziarna soi, fasola i orzeszki ziemne.
 • Unikaj pikantnych i tłustych dań, które mogą podrażniać lub po prostu znacznie obciążać żołądek. Postaraj się ustalić, które zapachy wywołują u ciebie mdłości i unikaj ich (uwaga – mogą to być zapachy, które przed ciążą bardzo lubiłaś!).
 • Nie objadaj się na noc.
 • Przed pójściem spać dokładnie wywietrz całe mieszkanie.
 • Już w godzinach popołudniowych postaraj się nie przyrządzać w domu potraw o intensywnym zapachu.
 • Staraj się pić około trzech litrów płynów dziennie. Rób to jednak nie dużymi łykami, ale małymi i powoli. Dzięki temu zniwelujesz odruchy wymiotne i zapobiegniesz odwodnieniu organizmu w chwili, w której wymioty już wystąpiły.
 • Zrezygnuj z napojów gazowanych i słodkich na rzecz wody mineralnej i ziołowych herbat, które wspomagają trawienie i działają uspokajająco. Jeśli możesz skorzystaj także z dobrodziejstwa herbaty ze świeżym imbirem – ma właściwości przeciwwymiotne.
 • Bądź aktywna – bezczynność hamuje procesy trawienia i niekorzystnie wpływa na kondycję całego organizmu, a tym samym także i dziecka.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli wymioty, których doświadczasz są silne i częste (maja miejsce więcej niż trzy razy dziennie) - powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeżeli towarzyszy im utrata apetytu, spadek wagi, a tym samym zachwianie równowagi organizmu, zdecyduj się na wizytę w szpitalu. Dzięki kroplówkom unikniesz odwodnienia.

Aby zapobiec nasilonym wymiotom lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu pacjentce środków, które będą je hamować. Choć farmakoterapia rozwiązuje problem częstych wymiotów, pamiętajmy, że nie jest ona obojętna dla dziecka. Z tego względu zanim zdecydujesz się na ten sposób leczenia, postaraj się najpierw zmienić tryb życia i dietę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. dorota (Gość)

  na szczęście one przechodzą. dla mnie najgorsze miały być problemy z pęcherzem moczowym ale okazało się,że pregnofer uro zadziałał doskonale. żurawina i ekstrakt kolendry dają świetne efekty