Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wypadek drogowy - jak udzielić pomocy?

W Polsce w ciągu roku w wypadkach drogowych ginie prawie 4 tysiące osób, a dziesięciokrotnie więcej jest rannych. W kraju, który może pochwalić się niechlubnym rekordem wskaźnika śmiertelności w wypadkach drogowych w UE, prawdopodobieństwo, że będziemy świadkami poważnego wypadku jest bardzo duże. Czy wiemy, jak wtedy postępować?

Jeśli jesteś świadkiem wypadku i pierwszą osobą, która pojawia się na miejscu zdarzenia, masz obowiązek udzielić pomocy, o ile nie narażasz przy tym życia i zdrowia własnego oraz ofiar. W gruncie rzeczy, twoja rola może więc ograniczyć się do wezwania służb ratowniczych.

Niesienie pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym różni się od schematu postępowania nad wodą czy w górach, choć oczywiście wszystkie mają wiele punktów zbieżnych. Widząc wypadek i chcąc udzielić pomocy, postępuj według poniższego schematu:

Zabezpiecz swój samochód i zadbaj o własne bezpieczeństwo

Od ciebie zależy życie innych osób, więc twoja sprawność jest w tym momencie na wagę złota. Ustaw samochód w bezpiecznej odległości (ok. 5 metrów), koła ustaw w kierunku pobocza, włącz światła awaryjne, wyłącz silnik i schowaj kluczyki do kieszeni. Załóż kamizelkę odblaskową, wyjmij apteczkę, 50 metrów za własnym samochodem ustaw trójkąt ostrzegawczy (100 m na autostradzie).

Ustal lokalizację i wezwij pomoc

Oceń sytuację. Jeśli są ranni, zadzwoń pod 999 lub 112 i wezwij pomoc. Zanim to uczynisz, spróbuj jednak ustalić miejsce wypadku (miejscowość, ulicę, numer najbliższego domu, ewentualnie przybliżony kilometr autostrady od ostatniego zjazdu).

Nie dopuść do pożaru

W samochodzie poszkodowanego wyłącz silnik, zaciągnij hamulec ręczny i wyjmij kluczyki ze stacyjki (rzuć je pod nogi poszkodowanego). Jeśli widzisz ogień tlący się pod maską, postępuj tak:

Pamiętaj, że wszelkie procedury zakładają, iż w pierwszej kolejności musisz zadbać o własne bezpieczeństwo, a nie o stan poszkodowanego.

Ustal priorytety

Jeśli ofiar jest więcej, najpierw zajmij się najciężej poszkodowanymi. Pamiętaj, że osoby w najcięższym stanie nie będą mogły powiadomić cię o tym krzykiem, więc będziesz musiał zignorować błaganie o pomoc i zająć się nieprzytomnymi.

Nieś pomoc

U ofiar wypadków samochodowych zawsze należy podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa, więc jeśli poszkodowany jest przytomny albo nieprzytomny, ale bez wątpienia oddycha, a pod maską nie tli się ogień, czekamy na przyjazd służb ratunkowych i jedynie opatrujemy rany, zapobiegając nadmiernej utracie krwi. Te najsilniej krwawiące będą wymagały dużej ilości gazy i owinięcia bandażem.

Jeśli natomiast po ocenie stanu rannego stwierdzasz, że konieczna jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, możesz wyciągnąć ofiarę z samochodu i rozpocząć masaż serca - Jak udzielić pierwszej pomocy po wypadku?

Sonda

Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?

  •  
  •  
Liczba głosów: 6
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość