Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zabiegi higieniczne w gabinecie dentystycznym

Dbanie o piękny uśmiech to jedna z podstawowych zasad higieny. Coraz więcej gabinetów dentystycznych ma w swojej ofercie zabiegi higieniczno-profilaktyczne. Oczyszczanie zębów powinno się robić na na rok. Ale np. osoby, które palą lub takie,u których łatwo tworzy się osad, nawet częściej.

Scaling

Jest to zabieg usuwania kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Przyłożona do zęba końcówka skalera drga i powoduje odpadanie kamienia. Zabieg odbywa się w strumieniu rozpylonej wody, która chłodzi końcówkę skalera. Woda jest też wykorzystywana do zjawiska nazywanego kawitacją. Polega ona na wytwarzaniu tysięcy mikropęcherzyków o dużej energii kinetycznej, które działają silnie bakteriobójczo. Jest to bardzo korzystny wpływ na stan kieszonek dziąsłowych, szczególnie przy chorobie przyzębia.

Piaskowanie

To zabieg będący uzupełnieniem scalingu. Polega na usunięciu z zębów osadu powstałego w wyniku picia, herbaty, kawy, palenia tytoniu. Zabieg wykonuje się przy użyciu silnego strumienia wody i specjalnego piasku. Piaskowanie skutecznie czyści trudno dostępnie miejsca, których nie da się wyczyścić podczas scalingu.

Lakierowanie

Jest to zabieg mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zabieg można również wykonywać samodzielnie w domu, jednak stosowany w gabinetach lakier ma wyższe stężenie fluoru. Podczas codziennego mycia zębów fluor działa na szkliwo tylko podczas mycia i bardzo krótko po nim. Lakier nakładany w gabinecie zasycha na zębach i dlatego fluor jest wchłaniany przez szkliwo znacznie dłużej - od kliku do kilkunastu godzin. Im więcej fluoru wbuduje się w strukturę szkliwa, tym będzie ona odporniejsza na demineralizację.

Ozonowanie

Ozonoterapia jest najnowszą metodą profilaktyki jamy ustnej. Ozon jako silny utleniacz ma właściwości dezynfekcyjne. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalnego urządzenia. Wytwarza on ozon z tlenu zawartego w powietrzu, aplikuje go do tkanek zęba, a następnie przywraca mu postać tlenu. Kontrolowane podawanie ozonu do tkanek zęba powoduje zniszczenie w nich szkodliwej mikroflory bakteryjnej jak też zarodników grzybów i wirusów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość