Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zabójcy popędu seksualnego

Tracisz zainteresowanie seksem i nie wiesz, dlaczego tak się dzieje? Istnieje mnóstwo czynników, które obniżają libido i wpływają na twoje życie płciowe. Sprawdź, czemu z twojej sypialni wieje chłodem i spróbuj temu zaradzić.

Seksualność jest niezwykle wrażliwą i delikatną sferą, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Czasami niewiele trzeba, by w związku zgasł ogień pożądania, a wieczory przesiąknięte erotyzmem zmieniły się w regularne maratony filmowe. Do grona zabójców popędu seksualnego z pewnością należą:

Stres

Stres bywa mobilizujący, ale raczej nie w tym przypadku. Praca, finanse, problemy ze zdrowiem – gdy obciążona jest psychika, libido również ugina się pod ciężarem. By temu zapobiec, naucz się technik relaksacyjnych i dbaj o to, by regularnie rozładowywać napięcie aktywnością fizyczną. Nie bez znaczenia jest tez zdrowa dieta (bogata między innymi w magnez). Jeśli to konieczne, skonsultuj się ze specjalistą.

Antystresowe przekąski

Trening autogenny Schultza

Zbawienny wpływ medytacji

Leki

Do leków, które są znane z obniżania libido należą:

  • Leki antydepresyjne
  • Leki obniżające ciśnienie
  • Leki antyhistaminowe
  • Doustna antykoncepcja hormonalna (chociaż niektóre badania temu zaprzeczają)
  • Chemioterapia
  • Leki antyretrowirusowe
  • Finasteride (lek stosowany w leczeniu łysienia)
  • Syntetyczny progesteron

Zmiana leku lub zmniejszenie dawki może rozwiązać problem. Nigdy nie rób tego jednak na własną rękę!

Problemy w związku

Problemy w związku w odbijają się szczególnie na libido kobiety. Dla większości z nich niezbędnym składnikiem pożądania jest emocjonalna bliskość, która ginie na skutek kłótni, braku zaufania i problemów w komunikacji.

Alkohol

Alkohol znany jest z tego, że redukuje zahamowania seksualne, ale może też zredukować twój popęd. A nawet jeśli z twoim popędem wszystko jest ok, współpracy może odmówić twój partner. Seks z osobą cuchnąca alkoholem to żadna przyjemność, nie mówiąc już o tym, że upojenie może skutkować problemem z erekcją lub brakiem orgazmu.

Niedobór snu

Niedobór snu prowadzi do przewlekłego zmeczenia. Przewlekłe zmęczenie skutkuje brakiem ochoty na seks. Krótko i na temat.

Rodzicielstwo

W zasadzie to nie sam fakt bycia rodzicem obniża libido, tylko związane z tym obowiązki. Gdy brakuje czasu na intymność, dogasa płomień pożądania, a rodzice zaczynają się od siebie oddalać. Może by tak wynająć opiekunkę na kilka godzin w tygodniu? Poświęcenia dla dziecka są nieuniknione, ale szczęśliwi rodzice to szczęśliwy dom, a tego przecież dzieci potrzebują najbardziej.

Niska samoocena

Trudno czuć się sexy i chętnie eksponować wdzięki, gdy nie akceptujemy własnego ciała. Wstyd i przeświadczenie o nieatrakcyjności powodują, że podświadomie zniechęcamy się do intymności. Jeśli twój partner ma taki problem, nie ustawaj w zapewnieniach, że wciąż wydaje ci się pociągający.

Otyłość

Nadwaga i otyłość skutecznie obniżają popęd seksualny oraz prowadzą do zaburzeń orgazmu i kłopotów z erekcją u panów. Powody tego stanu nie są znane, ale łączy się je między innymi z niską samooceną, problemami natury psychicznej, reakcją otoczenia i niesatysfakcjonującym związkiem. To kolejny powód, by wybrać się na siłownię. Aktywność fizyczna nie tylko pomoże ci odzyskać formę, ale też przywróci pożądanie i radość z seksu.

Brak intymności

Czy seks może się znudzić? Z pewnością tak, jeśli jest pozbawiony intymności. A intymność to nie tylko sam akt. To, czy partner wciąż pociąga nas seksualnie w dużej mierze zależy od tego, jak bliska jest nasza relacja, jak do siebie mówimy i w jaki sposób okazujemy sobie czułość. Wspólne kąpiele, rozmowy, przytulanie przed telewizorem, trzymanie się za ręce, masaże – to wszystko wpływa na budowanie emocjonalnej i cielesnej więzi, a w rezultacie ożywia libido.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji nie są bezpośrednio związane z zanikiem popędu. Jednak obawa przed „kompromitacją” może rzeczywiście sparaliżować libido. Partnerki muszą wykazać się ogromną wrażliwością, a panowie pamiętać, że intymność w związku to nie tylko seks.

Niski poziom testosteronu

Z wiekiem poziom testosteronu u mężczyzn nieznacznie spada i może skutkować zmniejszeniem ochoty na seks, ale nie jest to regułą. Jeśli podejrzewasz, że niski poziom męskiego hormonu może być przyczyną twoich problemów, porozmawiaj z lekarzem o możliwości terapii testosteronowej.

Depresja

Pod względem zabijania popędu, depresja nie ma sobie równych. Zarówno sam stan, jak i leki antydepresyjne wpływają niekorzystnie na życie seksualne. Nawet jeśli antydepresanty przywracają ochotę na cielesne przyjemności (albo nawet ją wzmagają), większość osób przyjmujących takie leki cierpi na zaburzenia orgazmu, co jest powodem nie lada frustracji.

Menopauza

Około połowa kobiet w wieku okołomenopauzalnym skarży się na spadek libido. Burza hormonalna i objawy typowe dla klimakterium (np. ból podczas stosunku) mogą rzeczywiście wywrócić życie seksualne do góry nogami. Do tego dochodzi jednak kwestia braku akceptacji starzejącego się ciała. Dlatego tak ważne jest w tym momencie wsparcie partnera i stała opieka ginekologa/endokrynologa.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość