Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zaburzenia hormonalne - objawy

Hormony odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym między innymi narządów rozrodczych i metabolizmu.

Zaburzenia hormonalne najbardziej dotykają kobiety. Pierwszym objawem zaburzeń w wydzielaniu hormonów jest przerwanie miesiączki (poza ciążą), zbyt rzadko lub zbyt często pojawiające się krwawienia, zbyt obfite lub zbyt skąpe miesiączki. Ponadto kobiety mogą miesiączkować regularnie, jednak ich cykle mogą charakteryzować się złymi poziomami progesteronu i estrogenu.

Zespół policystycznych jajników charakteryzuje się nieprawidłową czynnością jajników czyli złymi poziomami hormonów, torbielami na jajnikach, niepłodnością oraz problemami z metabolizmem. Jest on klasycznym przypadkiem zaburzeń hormonalnych u kobiet i zwykle leczony jest tabletkami antykoncepcyjnymi. Często kobiety, które mają problemy z hormonami czują się zmęczone, mają cukrzycę, wypadają im włosy, posiadają zbyt obfite owłosienie i wypryski (w tym na twarzy).

Nadczynność estrogenna może powodować zespół napięcia przedmiesiączkowego czyli: bóle i obrzęk piersi przed miesiączką, przyrost wagi, bóle głowy i rozkojarzenie. Ta dolegliwość wiąże się z ryzykiem powstania nowotworu piersi, ponieważ to objaw długiego hyperestrogenizmu.

Długotrwały ból piersi przed miesiączką nie zależy od spożywanych tłuszczów czy kofeiny. To sygnał o tym, że kobieta ma nadczynność estrogenną. Jeśli odczuwamy taki ból powinniśmy zgłosić się do ginekologa-endokrynologa po to by przeprowadzić specjalistyczne badania cyklu. Wszelkie guzki na piersiach, torbiele na jajnikach czy mięśniaki macicy świadczą o zaburzeniach hormonalnych, które musiały pojawić się stosunkowo wcześniej.

U mężczyzn nieprawidłowe poziomy hormonów mogą powodować brak mutacji głosu, niezbyt obfite owłosienie, łysienie włosów na głowie, niewykształcenie się narządów rozrodczych niepłodność czy otyłość.

Hormony wpływają praktycznie na każdy aspekt naszego zdrowia i samopoczucie. Starzenie się skóry, zagrożenie udarem, trawienie cukrów, kłopoty z widzeniem, brak odporności organizmu, brak siły w mięśniach, zaparcia, nadciśnienie tętnicze, zmiany nastrojów i apatia to tylko część z objawów zaburzeń hormonalnych. Poziomy hormonów mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu całego układu hormonalnego czyli między podwzgórza - przysadki - nadnercza itd. Zbyt mało hormonów wydzielanych przez korę nadnerczy prowadzi do choroby Addisona, podczas której pojawiają się ciemne przebarwienia skóry. Nadmierne ich wydzielanie powoduje zespół Cushinga. Poziom hormonów to jedna z najważniejszych rzeczy, którą trzeba przebadać, gdy czujemy, że z naszym zdrowiem jest coś nie w porządku. Bardzo ważne jest wykonywanie takich badań wśród dorastających dziewczynek.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. werosero (Gość)

  ja od 15 roku życia mam niedoczynność tarczycy, a od 16 zespół torbielowatych jajników, wszystko przez hormony, lekarze mówili że w życiu nie będzie mi łatwo zajść w ciążę ani funkcjonować, a tu proszę - mam 33 lata i 4 zdrowych dzieciaczków, lekarze są pod wrażeniem, mówią że to cud a ja po prostu wierzę w siebie i to mnie trzyma przy życiu ! + miłość męża i dzieci oczywiście :) Więc nie poddawajcie się !! powodzonka

 2. ....... (Gość)

  Witam, mam 14 lat jestem w 1kl  gimnazjum..mam problem z nadmiernym owłosieniem na nogach , rękach na brzuchu, w okolicach sutków, pojedyńcze czarne miedzy piersiami i wąs// co tydzien musze go wyrywać.//. zaczeło sie to w 4 kl podstawówki i od tego czasu nie rosną mi piersi/są bardzo małe rozmiar AA/..miesiączkuje bardzo nieregularnie ostatnio 4 mies. temu ....takie przerwy maja miejsce bardzo często, a jak juz mam okres to jest obfity, albo odwrotnie...nie wiemm co zrobic w tej sprawie,..mówiłam mamie ona mówi ze to chwilowe i przejdzie ale ja myśle ze musze isc z tym do jakiegoś lekarza...prosze o pomoc w tej sprawie..

 3. Malinaa (Gość)

  Witaj, takich spraw nie należy bagatelizować, bo same nie przejdą. A widać gołym okiem, że u Ciebie jest coś nie tak z tymi hormonami. A jeżeli mama nie chce iść z Tobą to idź z kimś innym będzie Ci raźniej. Ale idź jak najszybciej.

 4. pamaa (Gość)

  jestem dziwczyną (15 lat) i wydaje mi się ze mam za dużo testosteronu, bo mam włoski na całym ciele ;( ale głownie interesuje mnie to że bardzo zmalały mi piersi, jak myślicie czy to może być tym spowodowane?

 5. Marzena (Gość)

  a do jakiego lekarza można zgłosić się z takimi problemami?

 6. gość (Gość)

  ja ostatnio też mam problem, nie odchudzam się a zchudłam z piersi o 2 rozmiary, zastanawiam się czy to mogą być wachania hormonalne ?

 7. Mirabellka191 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka