Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zaburzenia rytmu serca

Arytmia to zagrażający życiu stan, w którym dochodzi do nieregularnych skurczów serca, przekraczających częstotliwość uznawaną za prawidłową względem wieku i stanu zdrowia (60-100 uderzeń na minutę). jest zagrożeniem dla życia.

Nie każdy incydent kołatania serca świadczy o zagrożeniu. Zaburzenia rytmu serca często występują pod wpływem silnych emocji, wysiłku fizycznego bądź też używek. Arytmia często towarzyszy zapaleniu płuc, nadczynności tarczycy, gorączce i menopauzie.

Jednak zaburzenia w pracy serca mogą świadczyć o miażdżycy naczyń wieńcowych, niewydolności sercowej, nadciśnieniu tętniczym lub niedoborze kluczowych minerałów (magnezu, potasu, wapnia) we krwi.

Niepokojące objawy

Do niebezpiecznych objawów zaliczamy tzw. częstoskurcze. Pacjent może odczuwać kołatanie serca, przerwy w jego pracy, uczucie trzepotania lub silnych uderzeń w klatce piersiowej. Odczuwalne jest też osłabienie, duszność, senność, zawroty głowy. W cięższych przypadkach częstoskurcze mogą doprowadzić do nagłej śmierci. Szczególną formą częstoskurczu jest migotanie przedsionków i komór.

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków występuje wówczas, gdy w wielu różnych miejscach w przesionkach powstają nieskoordynowane impulsy elektryczne i tylko niektóre docierają do komór. Na skutek tego nie dochodzi do skurczu przedsionków i następuje niedokrwienie komór serca. Serce pracuje niemiarowo i choć momentami bije bardzo szybko, do aorty i pnia płucnego pompowana jest zbyt mała porcja krwi.

Migotanie komór

Jest to najpoważniejsze zaburzenie rytmu serca, gdyż na skutek niekontrolowanego powstawania impulsów elektrycznych dochodzi do zatrzymania efektywnego pompowania krwi. W przypadku braku akcji ratowniczej, migotanie komór śmierci w ciągu kilku minut prowadzi do śmierci.

Na co zwracać uwagę?

Każde niepokojące nas objawy nieprawidłowej pracy serca powinny być skonsultowane z lekarzem. Niepokoić powinny zwłaszcza dolegliwości pojawiające się bez wyraźnego powodu (nie są wynikiem zdenerwowania, wysiłku fizycznego), otrzymujące się dłużej niż 2-3 minuty, nawracające w ciągu doby z towarzyszącym bólem w klatce piersiowej, dusznością lub zasłabnięciami.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Elżbieta (Gość)

    Zaburzenia rytmu to dla mnie znany temat. Niestety od lat się z tym zmagam. Czasem jak przeholuję z kawą dolegliwości się nasilają. Aby złagodzić kołatanie biorę chela mag b6. Skuteczny magnez w dobrej cenie ;)