Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zaćma

Zaćma, zwana również kataraktą, to częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka, powodujące stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia i prowadzące do całkowitej utraty wzroku.

Objawy zaćmy

Zaćma może dotyczy jednego lub obydwu oczu. W przypadku zmian związanych z wiekiem, najczęstszymi symptomami choroby są:

 • postępujące zamglenie widzenia, pogorszenie ostrości wzroku
 • zaburzenia w ocenie odległości,
 • wyraźne pogorszenie widzenia w jasnym świetle,
 • szybkie męczenie się oczu,
 • zniekształcone widzenie przedmiotów
 • zez lub oczopląs (u dzieci)
 • zaburzenia równowagi, problemy z poruszaniem i wykonywaniem codziennych czynności.

Typy i przyczyny zaćmy

Wśród wielu typów schorzenia, najpowszechniejszą odmianą jest zaćma starcza, związana z wiekiem i występująca głównie u osób po 60. roku życia, ale w kontekście przyczyn mówi się też o zaćmie następowej, będącej konsekwencją innych chorób (cukrzyca, tężyczka, galaktozemia), zaćmie pourazowej, która pojawia się na skutek mechanicznych urazów gałki ocznej lub działania czynników termicznych, oraz zaćmie powikłanej, współwystępującej z innymi przewlekłymi chorobami oczu (jaskra, retinopatia, przewlekle zapalenie spojówek).

Leczenie

Jedyną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia w przypadku rozwiniętych zmian jest zabieg polegający na usunięciu części zmętnionej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Obecnie powszechnie stosuje się fakoemulsyfikację, czyli bezbolesną procedurę laserowego rozbijania zmętnionej masy zaćmowej.

Jeśli nie współistnieją inne choroby oka, operacyjne usunięcie zaćmy daje dobre rokowania, a nieleczenie w każdym przypadku może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Profilaktyka

W profilaktyce zaćmy obowiązują wszelkie zasady dbałości o zdrowie oczu, czyli ochrona przed promieniowaniem UV, unikanie kontaktu z dymem papierosowym oraz dieta obfitująca w witaminy A, C i E, przeciwutleniacze, cynk i selen.

W jadłospisie nie powinno zabraknąć zatem owoców jagodowych, kiwi, wiśni, orzechów, pestek słonecznika, pomidorów, papryki, dyni, kiełków pszenicy, moreli i zielonych warzyw.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. dynamical

  Zaćma jest trudna do usunięcia z polskiej kasy chorych ze względu na kolejki. Tymczasem można zdecydować się na leczenie zaćmy w Czechach. Pomaga w tym wiele polkich placówek, np. alfa vision ze Skoczowa...

 2. Felka (Gość)

  To niestety prawda, ze w Polsce leczenie zaćmy to taka walka z wiatrakami... Tyle się czeka, a tu chodzi o czas. Ja na szczęście moje dziadka zabrałam w porę do dobrego lekarza (dr Hanarz z Oko Akcent w Krakowie jeśli ktoś szuka okulisty, który widac ze serio zna się na rzeczy), zaćma w początkowym stadium, działamy, wiem, że dziadek jest w dobrych rękach :)

 3. quohydcaucoo1972

  Zgadzam się z waszymi opiniami. Sam osobiście usuwalałem zaćmę w klinice Alfavision w Stonavie. Obyło się bez żadnych problemów..

 4. Zuza12 (Gość)

  Dzięki dynamical za ten wpis. Moja babcia zachorowała na zaćmę i szukaliśmy jakieś dobrej kliniki, gdzie by można ją usunąć. Dzięki wielkie i pozdrawiam :)

 5. Ramonka (Gość)

  Dzięki za tekst. Bardzo fajny. W ogóle ostatnio interesuję się tematyką medyczną, a w szczególności laserowym usuwaniem zaćmy.

 6. dynamical

  Dziewczyny, nie ma problemu. Cieszę się, że jakoś wam pomogłam. A jeśli nadal wahacie się jaką klinikę wybrać, to polecam AlfaVision. Znam parę osób, które u nich się leczyło, i każdy jest zadowolony :)

 7. Maryna (Gość)

  No w Polsce leczenie zacmy to jest jak walka z wiatrakami . Okres oczekiwania to nawet 3 lata . tak było w moim pzypadku . Miz NFZ wyznaczono temin za 3 lata . i jeszcze w dodatku możliwosc otrzymania tylko soczewki jednoogniskowej gdzie np za granica mogłam dopłacić i miec soczewkę zaawansowana . Zdecydowałam się na zabieg w ramach dyrektywy transgranicznej ( czyli NFZ musiało mi zwrócić pieniądze za sama operacje :D ) w klinice optegra w Berlinie .

 8. bajka (Gość)

  Hej! Po przeczytaniu tego artykułu, w ramach takiej ciekawostki polecam kolejny artykuł: alfavision-zacma.pl/na-czym-polega-laserowa-operacja-zacmy/ Znajdziecie tam informacje o tym jak kiedyś usuwano zaćmę zestawione z współczesnym laserowe usuwanie zaćmy. ;)

 9. bajka (Gość)

  Hej! Po przeczytaniu tego artykułu, w ramach takiej ciekawostki polecam kolejny artykuł: alfavision-zacma.pl/na-czym-polega-laserowa-operacja-zacmy/ Znajdziecie tam informacje o tym jak kiedyś usuwano zaćmę zestawione z współczesnym laserowe usuwanie zaćmy. ;)

 10. inlowpakis1977

  Oczy szybko mi się męczyły i traciłam ostrość widzenia. Okazało się, że mam zaćme i potrzebuje operacji. Koleżanka poleciła mi klinikę w Gliwicach. Profesjonalna opieka, lepiej wybrać nie mogłam http://pryzmat-okulistyka.pl/

 11. winx

  To fakt na zabiegi na nfz można czekać baaardzo długo. Ale przecież można też taki zabieg wykonać prywatnie i wcale nie są to jakieś duże koszta. Szybkie terminy są np w Voigtmedica http://www.voigtmedica.pl/operacja-zacmy/. Przed zabiegiem trzeba wykonać pakiet badań kwalifikacyjnych.

 12. kapucynka

  Moja babcia ma zaćmę i lekarz zaproponował jej absurdalnie długi czas oczekiwania na zabieg jej usunięcia – w 2021 roku :/ Staruszkowie nie mogą tyle czekać. Chcemy babcię zawieżć do Czech, gdzie w klinice PROVISUS usuwają zaćmę w ramach refundacji NFZ. Na pewno coś o tym słyszeliście. Na operację czeka się ok. 2 tygodnie od wizyty kwalifikacyjnej w kraju. Super sprawa!

 13. BlankSpace

  Dlatego by tyle nie czekać najlepszą opcja jest po prostu zabieg zaćmy w Czechach. Jadąc z Optegra mamy taką możliwość. Czekamy wówczas tylko 14 dni na zabieg, mamy możliwość dopłaty do lepszej soczewki ;)