Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zakażenie

Zakażenie, zwane inaczej infekcją, to zespół objawów patologicznych powstałych na skutek wtargnięcia do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych (głównie bakterii lub wirusów), po uprzednim pokonaniu barier odpornościowych.

Ze względu na źródła infekcji, wyróżnia się zakażenia kontaktowe, kropelkowe, ogniskowe, moczowe, łożyskowe, połogowe, szpitalne i zakładowe, a objawy dzieli na miejscowe i ogólne. Do pierwszych należą zaczerwienienie i obrzęk, ropna wydzielina, lokalne podniesienie temperatury ciała, bolesność, pulsowanie i pieczenie.

Zakażeniom układowym może natomiast towarzyszyć gorączka, osłabienie, biegunki, nudności, wymioty i dreszcze. Jeśli zakażeniu towarzyszą objawy ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, mamy do czynienia z sepsą, która w ciężkich postaciach stanowi poważny problem kliniczny.

Podstawą leczenia zakażeń bakteryjnych jest antybiotykoterapia, które w przypadku nawracających, ciężkich infekcji powinna być poparta antybiogramem – badaniem laboratoryjnym, mającym na celu określenie wrażliwości obecnych w próbce drobnoustrojów na konkretne substancje lecznicze.

Aleksandra Banasik

Tematy: infekcja, sepsa

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. annesa901

    Dobrze jest wiedzieć na ten temat więcej. Polecam zajrzeć na stronę http://www.antiaging.edu.pl oferującą ciekawe wykłady na ten temat. Pozdrawiam