Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zalety alergii kontaktowej

Alergie niewątpliwie uważa się raczej za przekleństwo, ale dla niektórych osób uciążliwe dolegliwości mogą okazać się nie lada błogosławieństwem.

Naukowcy już od dawna spekulowali, że jedną z zalet alergii jest wyjątkowo czujny system immunologiczny, który nie tylko nadmiernie reaguje na pyłki czy sierść, ale też chroni przed rozwinięciem się w organizmie komórek nowotworowych. Zależności tej poświęcono wiele badań, które wykazały, że u osób cierpiących na astmę, katar sienny czy egzemę ryzyko raka jest rzeczywiście mniejsze, choć nie wyjaśniono dlaczego.

Jedno z najnowszych badań objęło 17,000 dorosłych osób, które testowano na przełomie lat 1984-2008 pod kątem alergii kontaktowych, czyli reakcji skórnych, które pojawiają się w momencie kontaktu z przedmiotem uczulającym takim jak metale, farby do włosów i inne chemikalia.

Następnie duńscy naukowcy poddali uczestników długoterminowej obserwacji stanu zdrowia, porównując wyniki testów alergicznych z wynikami badań w kierunku nowotworów.

Okazało się, że u osób cierpiących na alergie kontaktowe wskaźnik zachorowalności na raka piersi i nieczerniakowego raka skóry był niższy.

Jak to wyjaśnić? Alergie skórne stymulują produkcję limfocytów T, które są w stanie niszczyć komórki nowotworowe. Efekt ochronny wynika zatem z nadreaktywności układu odpornościowego, który charakteryzuje wszystkie alergie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość