Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zalety piłki treningowej

Piłka szwajcarska, stabilizacyjna, rehabilitacyjna, gimnastyczna, piłka Pezzi czy fizjopiłka … jakkolwiek by ich nie nazwać, faktem jest, że te jaskrawe elastyczne kule na stałe zagościły w klubach fitness, na porodówkach, a nawet w naszych sypialniach. Skupmy się jednak na zaletach treningowych.

Ale najpierw kilka słów o historii. Zostały stworzone w latach 60-tych przez włoskiego producenta plastiku i początkowo nazywano je piłkami Pezzi. Stosowane były wyłącznie w fizjoterapii, aż amerykański terapeuta nie postanowił sprowadzić ich do USA, gdzie Mike i Stephanie Morris dostrzegli w piłkach potencjał treningowy i spopularyzowali je w klubach fitness. Dziś ich zastosowanie w pracy z ciałem jest znacznie szersze, obejmując również wykorzystanie w treningu siłowym, pilatesie, a nawet jodze

Pomysłów na wykorzystanie piłki treningowej jest co najmniej tyle ile jej nazw. W internecie roi się od propozycji ćwiczeń o różnorodnym poziomie trudności. Największą jej zaletą jest jednak to, że potrafi zmienić zwykłe brzuszki czy ćwiczenia z hantlami w trening kształtujący całe ciało. Okazuje się, że nawet w trakcie siedzenia mogą pracować mięśnie brzucha i wzmacniać się plecy. Coraz częściej zdarza się, że pracownicy biurowi zamieniają obrotowe fotele na kolorowe piłki, choć pewnie upłynie trochę czasu nim przestanie to być tematem lunchowych żartów.

Badania pokazują, że gdy ćwiczenia kształtujace brzuch wykonywane są na niestabilnej powierzchni, aktywność mięśni wzrasta nawet o 15%. Balansowanie na piłce wymaga większego zaangażowania wszystkich partii mięśniowch tak, by zapewnić stabilizacje kręgosłupowi i całemu ciału. Można więc powiedzieć, że ćwicząc na piłce pieczemy wiele pieczeni na jednym ogniu.

A oto kilka propozycji ćwiczeń:

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. dornowita (Gość)

  Uważam, że jak ją nie nazwać, to najlepsza jest piłka rehabilitacyjna FITSPIRE. Ceny ma spoko, ale chodzi o to, że jest mega wytrzymała i bezpieczna. Nie trzeba się bać, że pęknie i upadniemy.

 2. grzegorztryba

  ciekawa ta piłka chyba zacznę jej używać

 3. majaopo (Gość)

  piłka jest rewelacyjna :) wcześniej jej nie docenialam, kupilam mamie pilke rehabilitacyjna mildis a teraz sama zniej korzystam przy treningach i zaczynam z nia odkrywac nowe mozliwosci treningu :) )

 4. zdrowka

  Sama nieraz korzystam z takiej piłki, jest świetna!