Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zanim sięgniesz po antybiotyk

Jesień i zima to czas przeziębień i licznych infekcji układu oddechowego. Dopadną większość z nas, a wizyta u lekarza w wielu przypadkach skończy się receptą, na której będzie widniał antybiotyk.

Popularność antybiotyków to swoisty znak czasów. Lekarze przepisują je często bez zasadnych wskazań do takiej terapii, a pacjenci ślepo wierzą w ich wielką skuteczność.

Ich źle rozumiana "popularność" i łatwość z jaką przepisują je lekarze jest bezpośrednim powodem pojawienia się antybiotyko-odpornych drobnoustrojów i coraz częstszych chorób układu pokarmowego.

Piszemy o tym właśnie teraz, by skłonić was do poszukiwania metod leczenia innych niż kuracja antybiotykowa zanim będzie za późno.

Profesor Martin Blaser - naukowiec współpracujący z Uniwersytetem Nowojorskim - od lat bada efekty działania antybiotyków na florę bakteryjną układu pokarmowego. Ich szkodliwość w tej kwestii została potwierdzona już dawno , jednakże najnowsze badania wskazują na to, że istnieje prawdopodobieństwo nieodwracalnego zniszczenia mikroflory. Uszkodzenia te mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zniszczenie "dobrej" flory bakteryjnej wyściełającej układ pokarmowy może w efekcie oznaczać wzrost podatności organizmu na infekcje i choroby. Według doktora Blastera to właśnie nadużywaniu antybiotyków powinno się przypisać dramatyczny wzrost zachorowań na astmę i zapalenie jelita . Destrukcyjne działanie antybiotyków może być także odpowiedzialne za otyłość, cukrzycę typu 1 i wiele alergii, których liczba podwoiła się w wielu społeczeństwach.

Zdaniem naukowca konieczne staje się zatem ograniczenie wykorzystywania antybiotyków, zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych oraz dzieci, która to praktyka już na początku życia może znacznie upośledzić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W przypadku osób, u których doszło do nieodwracalnych uszkodzeń mikrobiomu zaleca się przyjmowanie uzupełniających kuracji probiotycznych w celu utrzymania równowagi bakteryjnej organizmu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Angela (Gość)

    Na grypę najlepiej się zaszczepić. W opinii lekarzy i specjalistów to najskuteczniejszy sposób profilaktyki. Może takie akcje jak ta z Warszawy przekonają społeczeństwo do szczepień - youtube.com/watch?v=nTcQelQ4lJw?

  2. ULA36 (Gość)

    ŻADNYCH SZCZEPIEŃ ŻADNYCH ANTYBIOTYKÓW!!! LITOŚCI A JUŻ NIEWSPOMNĘ O WIT C I RUTINOSKORBINIE  BEEEEEEEEEEE