Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie cewki moczowej - objawy

To stan zapalny zwykle przenoszony drogą płciową lub wywoływany urazem czy chorobą zakaźną. Powoduje on silne podrażnienie cewki moczowej.

Zapalenie cewki moczowej może mieć dwa typy: gronkowe i niegronkowe. Najczęściej cierpią na nie kobiety i dziewczynki z powodu krótszej cewki moczowej. Przez to bakterie łatwiej mogą wniknąć do organizmu.

Zapalenie może być efektem urazu, choroby zakaźnej, zespołu Reitera, opryszczki, kiły oraz bakterii paciorkowca. Urazowe wywołanie stanu zapalnego cewki moczowej polega na jej podrażnieniu na przykład podczas częstego cewnikowania lub kiedy wprowadza się do narządów rozrodczych ciała obce. Istnieją również zapalenia o nieznanej przyczynie, indywidualnej dla każdego pacjenta. Zarażona osoba jest nosicielem choroby i może zarazić innych podczas stosunku seksualnego, kiedy to dochodzi do kontaktu z błoną śluzową. Choroba może rozwinąć się po od siedmiu do 28 dni. Aby ją potwierdzić wykonuje się badanie bakteriologiczne rozmazu z wydzieliny cewki moczowej.

Stan zapalny cewki może powodować różne powikłania u osób które go nie leczą. Może to powodować inne choroby, na przykład zapalenie jąder i gruczołu krokowego u mężczyzn, zapalenie stawów, tęczówki, płuc, układu moczowego i ucha środkowego oraz niepłodność u obu płci. U kobiet może wystąpić rzeżączka, ból w podbrzuszu oraz podczas stosunku seksualnego.

Objawy zapalenia cewki moczowej

Najczęstszym symptomem tej choroby jest wyciek z cewki moczowej, często pojawiający się po jej uciśnięciu. Ponadto ból podczas wypróżniania się, częste oddawanie moczu, uczucie pieczenia i swędzenia ujścia cewki, które jest często obrzęknięte, zaczerwienione i wydobywa się z niego wydzielina przypominająca ropę. Bakterie w moczu oraz ropa wraz z częstym wypróżnianiem się to objawy zespołu cewkowego. Chore kobiety bardzo często narzekają również na upławy. Objawy najczęściej nasilają się rano, kiedy na przykład brzegi cewki mogą być sklejone przez zaschniętą wydzielinę.

Ogólne objawy i dolegliwości takie jak gorączka czy osłabienie organizmu przy tej chorobie nie występują. Nierzadko zapalenie cewki moczowej przebiega całkowicie bezobjawowo. Sporadycznie obserwuje się objawy takie jak rozdrażnienie, wahania nastrojów, ogólne złe samopoczucie, mdłości oraz bóle brzucha.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. maniusia

  wiem co to zapalenie drog moczowych. Borykam sie z tym swinstwem przynajmniej od roku. Teraz coraz rzadziej ma nawroty bo wspomagam swoj uklad moczowy urinalem-zurawina i wyciag z nawloci pospolitej. Polecam kazdemu cierpiacemu.

 2. Jadella (Gość)

  Jak często stosujesz ten urinal z żurawiną?

 3. basikk77 (Gość)

  Nic przyjemnego. Trzeba to leczyć, inaczej infekcja może się pogłębić i zaatakować z większą mocą. Warto pomyśleć o wzbogaceniu diety suplementami z żurawiną i dbać bardzo o higienę.

 4. Werra369 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle: odchudzanie przed i po by sasetka