Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej to zwykle bolesny stan zapalny występujący w końcowej części dolnych dróg moczowych. Dotyka najczęściej kobiety, aczkolwiek mężczyźni również zmagają się z jego objawami. Choroba nie trwa długo, a w przypadku zarażenia bakteryjnego stosuje się zwykłą antybiotykoterapię.

Przyczyny

Istnieją dwa typy zapalenia cewki moczowej: zapalenie swoiste, czyli zwykłe zapalenie rzeżączkowe i zapalenie nieswoiste – nierzeżączkowe. Do zapalenia cewki może również dojść w wyniku urazu fizycznego lub podrażnienia spowodowanego użyciem substancji chemicznych.

Przy zarażeniu drogą płciową, bakterią wywołującą zapalenie jest Chlamydia trachomatis, choć za pewną liczbę przypadków odpowiada też Neisseria gonorrhoeae i inny patogen – wirus opryszczki.

Ponieważ powodem choroby są wyłącznie bakterie wnikające do organizmu z zewnątrz, szczególnie wrażliwe na zapalenie cewki moczowej są kobiety. Wpływa na to również zaleganie moczu poprzez niecałkowite jego opróżnienie, stan zapalny cewki moczowej, odpływ wsteczny spowodowany wrodzonymi wadami oraz wrodzony uraz błony śluzowej pęcherza.

Aby skutecznie zapobiec chorobom układu moczowego trzeba bezwzględnie pamiętać o przestrzeganiu następujących zasad:

 • Regularnie opróżniać pęcherz
 • Nie doprowadzać do stanu zapalnego
 • Nie przetrzymywać moczu
 • Przestrzegać zasad higieny osobistej

Rzeżączkowemu zapaleniu cewki moczowej zapobiegamy poprzez:

 • Używanie prezerwatyw
 • Utrzymywanie abstynencji seksualnej
 • Unikanie stosunków seksualnych z przypadkowymi partnerami

Objawy

Charakterystyczne dla zapalenia cewki moczowej jest uporczywy ból podczas oddawania moczu i pieczenie. Przy ujściu cewki występuje wówczas obrzęk lub zaczerwienienie, a niekiedy nawet świąd. U chorego można również zauważyć ropną wydzielinę sączącą się z cewki. U kobiet występują obfite upławy, lecz zdarza się, że choroba przebiega zupełnie bezobjawowo.

Leczenie

W momencie, gdy przyczyną choroby są bakterie, chory otrzymuje antybiotyki. Na czas choroby i do jej całkowitego wyleczenia należy koniecznie zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Powikłania

Występuje kilka powikłań związanych z zapaleniem cewki moczowej, takich jak zapalenie najądrza i zwężenie cewki moczowej u mężczyzn, u kobiet z kolei jest to zapalenie jajników, jajowodów oraz zapalenie gruczołu Bartholiniego. U obu płci w fazie końcowej może wystąpić również niepłodność, zapalenie zespołu Reitera lub stawów. U noworodków urodzonych przez kobiety z zakażeniem chlamydiowym kanału szyjki macicy coraz częściej dochodzi do zapalenia gałki ocznej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. galaktyka (Gość)

  najlepiej jest zapobiegać zapaleniu cewki moczowej - ciepło się ubierać, zakładać przewiewna i ciepłą bieliznę, sporo pić płynów, dbać o higienę, a dodatkowo mozna się wspomagać jakimiś preparatami z żurawiną np. typu prouro.

 2. Gonia (Gość)

  Ja miałam niedawno zapalenie pęcherza - pierwszy raz w życiu.Przeszło dopiero po antybiotyku i teraz już staram się zapobiegać tej chorobie, bo to nic miłego. Piję sporo wody mineralnej z cytryną i łykam Prouro. No i w zimowe dni nie zapominam o rajstopach pod spodnie.

 3. mokka (Gość)

  trzeba bardzo o siebie dbać. zwłaszcza nie przeziębiać pęcherza i cewki. sama tego pilnuję, bo zdarzały się z nimi problemy. teraz profilaktycznie biorę żurascin uro i nie muszę się o nic martwić.żurawina w dużej ilości, witamina c i pokrzywa robią swoje.

 4. Werra731 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle: odchudzanie przed i po by sasetka