Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie dróg moczowych u niemowląt

Twoje dziecko gorączkuje, a nie jest przeziębione? Być może jego mocz ma dziwny kolor i zapach? Zrób mu badania, bo może to być infekcja dróg moczowych!

Zapalenie dróg moczowych u niemowląt to druga, zaraz po infekcjach układu oddechowego, najczęstsza choroba maluchów. Dolegliwość ta częściej dotyka dziewczynki, które mają krótsze cewki moczowe, przez co bakterie łatwiej dostają się do ich uładu moczowego. W przypadku chłopców, zapalenie układu moczowego (ZUM) jest najgroźniejsze w pierwszym roku życia, dotyka wtedy 2,7% chłopców i jest 10-krotnie częstsze u noworodków nieobrzezanych.

Źródło zakażenia

Niemowlęta są dużo bardziej narażone na ZUM, chociażby przez noszenie wypełnionych pieluszek, które są wymarzonym siedliskiem dla bakterii. Gdy przedostaną się one do układu moczowego, bardzo szybko się rozmnażają, a wtedy dochodzi do zapalenia.

Zrób badanie moczu

Pierwszym, co powinno cię zaniepoikoić jest gorączka. Jeśli twój maluch nie jest przeziębiony, może ona wskazywać na problemy z układem moczowym. Zaobserwuj wtedy, czy mocz niemowlaka nie ma dziwnego wyglądu i zapachu. Zdarza się także, że zapalenie dróg moczowych u niemowląt objawia się częstomoczem, który może być dodatkowo bolesny (wtedy maluch może pojękiwać i spinać brzuszek przy siusianiu).

Częste występowanie stanów gorączkowych, może też osłabić apetyt dziecka, przez co może ono wolniej przybierać na wadze. Jeżeli większość z tych objawów występuje u twojego dziecka, koniecznie zrób mu badanie ogólne moczu.

Podstawowym badaniem w rozpoznawaniu zapalenie dróg moczowych u niemowląt jest badanie ogólne moczu. Za wynik nieprawidłowy uznaje się m.in. taki, w którym rozpoznano leukocyty w moczu, w liczbie powyżej 5 w polu widzenia.

Co robić, gdy wyniki badania moczu dziecka są złe?

  • Badanie na posiew moczu. Jeżeli badanie ogólne jest niepokojące, warto przed wizytą u lekarza zrobić badanie na posiew – wtedy urolog będzie wiedział, jaki antybiotyk najlepiej zastosować, by zwalczyć bakterię, która zaatakowała układ moczowy twojego dziecka.

  • Maluch musi dużo pić. Oprócz antybiotyków, bardzo ważne jest podawanie dużej ilości płynów – wtedy bakterie będą szybciej wypłukiwane z organizmu malucha.

  • Ciepło ukoi ból. By ulżyć maluchowi przy często bolesnym zapaleniu, warto też ciepło go ubierać, dbając, by było mu ciepło w plecy i brzuszek.

Powikłania

Pamiętaj, że zakażenia układu moczowego, zwłaszcza u niemowląt, których organizmy są słabsze niż u większych dzieci, nie wolno bagatelizować. Bakterie wyniszczają układ moczowy, mogą prowadzić do powstawania kamicy nerkowej, a nawet do uszkodzenia miąższu nerek.

Nie denerwuj się jednak na zapas – w większości przypadków, jeśli dziecko nie ma genetycznych skłonności do problemów z układem moczowym, zapalenie zostaje zwalczone już po pierwszej antybiotykoterapii. U niemowląt do 4. miesiąca życia antybiotyk podawany jest w zastrzyku – domięśniowo lub dożylnie. Kuracja trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. JUSTYSIA (Gość)

    Witam jestem mamą 23 miesjęcznej klaudii dziecko od 7 miesjaca inną bakterię przeżyliśmy e-coli ,mobilica a teraz jeszcze inna tamte dwie udało nam się wyleczyć chomoopatycznie ziołami bo inaczej nie dało rady zawsze nawracała teraz walczymy z pneunomonas aunginesa jeszcze coś gorszego czy ktoś może nam coś na temat tej bakterii napisać ,dzieki

  2. marcinn (Gość)

    Bez żadnych obaw i z oczekiwanym efektem możesz zastosować Urolact. To preparat zalecany w leczeniu zakażeń dróg moczowych i płciowych a jego stosowanie dzięki naturalnemu składowi jest całkowicie bezpieczne.