Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie dwunastnicy

Zapalenie dwunastnicy to choroba, którą zależnie od jej przyczyny, wyleczyć możemy przy pomocy odpowiedniej diety lub antybiotyków. Często jednak prowadzi ona do następstw, do których zaliczana jest choroba wrzodowa.

Przyczyny

Najczęstszym powodem zapalenia dwunastnicy jest stosowanie niektórych leków takich jak salicylany i środki przeciwreumatyczne, aczkolwiek czynnikiem biorącym udział w rozwoju choroby może być nadkwaśność lub nawet stres. Przyczyną mogą być również bakterie, głównie Helicobacter pylori, która jest również odpowiedzialna za zapalenie żołądka i chorobę wrzodową.

Wywołują one niewielkie uszkodzenia błony śluzowej, która wyściela dwunastnicę – tzw. nadżerki. W momencie, gdy objawy zostaną przez nas zlekceważone, nadżerki te będą się z czasem rozrastać lub pogłębiać. Choroba ta przyjmuje wtedy charakter przewlekły i w krótkim czasie doprowadzają do owrzodzenia.

Objawy

Podczas zapalenia dwunastnicy występują następujące objawy:

  • Ból o różnym natężeniu w okolicy nadbrzusza o charakterze kurczowym, piekącym lub gniotącym
  • Nudności i wymioty
  • Gorączka
  • Pogorszenie samopoczucia
  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Biegunki

Leczenie

O rozpoczęciu kuracji farmakologicznej decyduje zawsze lekarz prowadzący. Leczenie zapalenia dwunastnicy polega zazwyczaj na stosowaniu odpowiedniej diety oraz zażywaniu leków, których celem jest zmniejszenie wydzielania kwasu solnego przez żołądek (H2 blokery lub inhibitory pompy protonowej). Podczas zakażenia bakterią Helicobacter pylori choremu dodatkowo podaje się antybiotyki przez okres co najmniej jednego tygodnia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość