Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie jajnika

Bagatelizowane lub nieprawidłowo wyleczone zapalenie jajników bywa groźne, bowiem prowadzić może do powstawania torbieli, a nawet bezpłodności.

Objawy

Podczas zapalenia jajników występują następujące objawy :

 • Obfite, skurczowe bóle brzucha
 • Stan podgorączkowy, a później gorączka, w wyniku której dochodzi do drastycznego pogorszenia się samopoczucia
 • Podrażnienie otrzewnej, co powoduje występowanie odruchu wymiotnego oraz boleści podczas badania

Objawom tym towarzyszy również stan zapalny błony śluzowej macicy, czego wynikiem są biegunki, kolka jelitowa, zaparcia, podrażnienie pęcherza moczowego oraz nieprawidłowości związane z krwawieniem : krwawienia międzymiesiączkowe i krwotoczne miesiączki.

Przyczyny

W większości przypadków do zapalenia jajników dochodzi poprzez pochwę, błonę śluzową lub szyjkę. Do sytuacji, które sprzyjają rozwojowi choroby zaliczamy te, w których ujście szyjki macicy jest rozwarte, a naturalne procesy zachodzące we wnętrzu macicy ułatwiają przedostanie się drobnoustrojów (wydzielina i krew). Są to :

 • Miesiączka
 • Poród lub połóg
 • Procedura wyłyżeczkowania macicy
 • Niektóre procedury ginekologiczne
 • Poród przedwczesny i poronienie
 • Obecność wkładki wewnątrzmacicznej

Istnieje również szansa rozwinięcia choroby, gdy podczas zapaleń innych miejsc (zęby, migdałki) w organizmie, bakterie przenoszone są na jajniki poprzez krew. Przyczyną mogą być tu również choroby zakaźne tj. choroba Crohna, zapalenie wyrostka robaczkowego i uchyłkowatość esicy.

Leczenie

Leczenie zapalenia jajników opiera się głównie na antybiotykach. W momencie, gdy pacjentka nie cierpi na gorączkę, może ona pozostać w domu i tam przyjmować leki, aczkolwiek musi zadbać o zabezpieczenie się przed zimnem i wysiłkiem fizycznym. Podczas gorączki zaleca się przewiezienie chorej do szpitala. Na proces leczenia, który trwa zazwyczaj około tygodnia, wspomagająco wpływa pozostanie w łóżku i nagrzewanie określonych miejsc kocem.

Czym grozi nieleczone zapalenie jajnika?

Następstwa zapalenia jajników i jajowodów mogą prowadzić do zespolenia ścian jajowodów i ograniczenia ruchomości strzępków lejka, czego skutkiem mogą być kłopoty z wyłapaniem komórki jajowej. Dzięki temu zwiększa się ryzyko wystąpienia ciąży jajowodowej. Niewłaściwe lub bagatelizowane leczenie spowodować może zapalenie otrzewnej lub wystąpienie ropnia na jajniku i jajowodzie. Najgroźniejszym powikłaniem przewlekłego zapalenia jajnika jest powstawanie torbieli, a w końcu bezpłodność.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Patrycja (Gość)

  Witam..
  tyudzien temu trafilam w nocy do szpitala z silnym bólem brzucha.
  lekarze pogotowia mysleli ze jst to atak wyrostkowy. Jednak nie.
  To jest zapalenie jajnika, dokladnie prawego. dostalam leki i teraz naprawde nie czuje bólu i jest dobrze.
  Prosze nie bagalizowac takich objawow.
  odrazu zgłosic sie do lekarza pierwszego kontaktu badz ginekologa.
  Pozdrawiam