Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie kaletki

Kaletki to małe torebki przy zakończeniach kości, pełniące funkcję wyściółki między kośćmi a mięśniami, ścięgnami lub skórą.

Torebki te zawierają maź, czyli płyn nawilżający, który działa jak smar, eliminując tarcie w stawach oraz przy ruchach mięśni w pobliżu kości. Na skutek stanu zapalnego kaletka staje się nadmiernie wrażliwa,w w okolicy chorego stawu pojawia się obrzęk. Nasilenie bólu bywa różne - od niewielkiego pobolewania do bólu, który uniemożliwia jakiekolwiek ruchy w stawie. Do stanu takiego dochodzi w następstwie nagłego i powodującego znaczny uraz nacisku, częściej jednak w wyniku stałego napięcia. Ostre albo przewlekłe zapalenie kaletki maziowej występuje zazwyczaj u osób uprawiających sport lub wykonujących czynności wymagające powtarzających się ciągle ruchów. Szczególnie na zapalenie kaletki stawu kolanowego narażeni są ogrodnicy za względu na nacisk wywierany na ten staw podczas klęczenia. Na stany zapalne najbardziej narażone są: barki, kolana, łokcie i biodra.

Zapalenie kaletki maziowej lekarz rozpoznaje na podstawie opisu pacjenta. Podczas badania lekarz porusza stawem, by wykryć miejsca najbardziej bolesne oraz określa zakres ruchowy stawu. Aby wykluczyć choroby dające podobne objawy, lekarz może zlecić inne badania np. radiologiczne oraz badanie krwi. Podstawowymi środkami podawanymi zarówno w celu złagodzenia bólu, jak i zmniejszenia stanu zapalnego są: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen oraz silniejsze niesteroidowe leki przeciwzapalne. W cięższych przypadkach można wstrzyknąć silny lek przeciwzapalny np. hydrokortyzon. Nadmiar płynu w kaletce maziowej usuwa się za pomocą igły i strzykawki - zmniejsza to obrzęk. Następnie staw owija się bandażem elastycznym. Jeśli stan zapalny występuje w stawie barkowym lub łokciowy, lekarz może zalecić noszenie temblaka.

Przy ostrych stanach zapalnych kaletki maziowej pomocna jest hydroterapia. Najpierw przykłada się lód dla złagodzenia bólu i zmniejszenia obrzęku. Po dwóch dniach leczenia zimnem zastępuje się leczeniem ciepłem w postaci gorących okładów, rozgrzewających poduszek, lamp emitujących światło podczerwone, gorących natrysków i kąpieli. Po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego można zastosować lekką gimnastykę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. jkuchna@gazeta pl (Gość)

    czy przewlekle zapalenie kaletki maziowej wszystkich stawow duzych i malych upowaznia do starania sie o przyznanie renty zawodowej pracuje jako kucharka

  2. krystyna (Gość)

    mysle ze tak jesli pracujesz bardzo dlugo i Twoje stawy sa bardzo obciazone ale nie jestem fachowcem. ZNAM TEN BOL