Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani jest chorobą górnych dróg oddechowych, na którą najczęściej zapadają nauczyciele i śpiewacy. Choć zwykle nie jest groźna, a jej leczenie trwa kilka dni, w przypadku wystąpienia u dzieci może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ich życia.

Zapalenie krtani – charakterystyka

Zapaleniem krtani nazywamy chorobę, która najczęściej powstaje na skutek przeniesienia się infekcji wirusowej z jamy nosowogardłowej w obręb tego organu. Polega ona na powstaniu obrzęku błony śluzowej krtani, która w niektórych miejscach zaczyna się złuszczać. W tym czasie krtań zaczyna produkować bardzo duże ilości gęstego śluzu, który pomaga choremu pozbyć się owych złuszczonych fragmentów śluzówki. Z tego powodu chorobie towarzyszy uporczywy kaszel.

W zależności od rodzaju organu, który zaatakowały wirusy wyróżniamy:

 • Podgłośniowe zapalenie krtani wraz z zapaleniem tchawicy – ma podłoże wirusowe, zwykle jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych, której towarzyszy katar i gorączka. Jest najczęściej występującym rodzajem zapalenia krtani.
 • Zapalenie nagłośni – w dziewięciu na dziesięć przypadków jest wywoływane przez bakterie. Występuje bardzo rzadko, a leczenie polega na stosowaniu terapii antybiotykowej.

Zapalenie krtani – oprócz wirusów i bakterii – mogą wywołać także różnego rodzaju alergeny. Zwykle jednak doprowadza do niego nadwyrężenie głosu, palenie papierosów lub picie zimnych napojów. Choć zapalenie krtani może dotknąć zarówno dzieci, jak i ludzi dorosłych, przebieg tej choroby w zależności od wieku pacjenta znacznie się od siebie różni.

Ze względu na przebieg choroby wyróżniamy:

 • Ostre zapalenie błony śluzowej krtani
 • Przewlekłe zapalenie błony śluzowej krtani

Ostre zapalenie krtani - charakterystyka

Ten rodzaj zapalenia krtani objawia się chrypą, dokuczliwym uczuciem pieczenia i swędzenia gardła, które powoduje silny kaszel. Przyczyną choroby jest najczęściej przeziębienie, któremu towarzyszy katar, zapalenie gardła, tchawicy i zapalenie oskrzeli. Często zdarza się, że ostre zapalenie krtani powoduje także nagłe oziębienie krtani (wypicie zimnego napoju, zjedzenie loda), nadmierne zmęczenie tego narządu lub przebywanie w pomieszczeniu, w którym jest bardzo suche powietrze. Ostre zapalenie krtani jest szczególnie niebezpieczne, jeśli występuje u dzieci poniżej ósmego roku życia.

W przypadku tego rodzaju zapalenia, najlepszym sposobem leczenia jest kuracja farmakologiczna połączona z zachowaniem kilkudniowego milczenia. Przez cały okres choroby pacjent nie powinien palić papierosów, pić alkoholu oraz nie powinien spożywać ostrych i gorących dań. Pomieszczenia, w których przebywa muszą być dobrze przewietrzone, a wspomagająco – w ramach nawilżania błony śluzowej krtani – może korzystać z inhalacji i płukać gardło.

Przewlekłe zapalenie krtani

Przewlekłe zapalenie krtani rozwija się niepostrzeżenie przez dłuższy okres czasu, a najczęściej doprowadza do niego niewyleczone zapalenie błony śluzowej tego narządu. Objawia się dokuczliwą chrypą, której towarzyszy nawracający kaszel, uczucie drapania i zasychania w gardle, a czasem – na skutek zmęczenia krtani - osoba chora może także nagle stracić głos.

Leczenie przewlekłego zapalenia krtani jest bardzo długim procesem. Lekarz laryngolog w tym celu może podjąć decyzję o przeprowadzeniu pędzlowania błony śluzowej krtani słabymi roztworami azotanu srebra, zleca regularne inhalacje oraz przepisuje choremu środki wykrztuśne.

Objawy zapalenia krtani

 • Ból w okolicy mostka
 • Ból gardła (silnie odczuwany przy przełykaniu)
 • Katar
 • Ból krtani
 • Duszności
 • Słyszalne świsty towarzyszące oddychaniu
 • Gorączka
 • Suchy, napadowy kaszel połączony z wykrztuszaniem gęstej wydzieliny
 • Uczucie zmęczonego głosu lub jego utrata
 • Chrypa
 • Uczucie drapania, pieczenia lub ciągłego zasychania w gardle
 • Ślinotok

Uwaga! Jeżeli u chorego występuje narastająca duszność, jego stan mimo leczenia pogarsza się, a chorobie zaczynają towarzyszyć nowe objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie krtani u dzieci

Zapalenie krtani najczęściej dotyka dzieci między drugim a ósmym rokiem życia i zwykle ma charakter nawrotowy. Objawia się nagłym, nocnym atakiem kaszlu, któremu towarzyszy gorączka, utrata głosu oraz ślinotok. Dziecko w czasie zapalenia jest zdenerwowane, ma trudności z oddychaniem, a wraz z nasilaniem się objawów skóra wokół jego ust i nosa może ulec zasinieniu (taki stan wymaga natychmiastowego wezwania karetki pogotowia!).

Zapalenie krtani jest bardzo poważną chorobą, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka. Dlaczego? Bo jego drogi oddechowe są bardzo wąskie i z tego względu ich obrzęk może doprowadzić do niedotlenienia organizmu.

Przed przybyciem karetki rodzic powinien wystawić malucha na dwór lub dobrze przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje. Dzięki temu zabiegowi drogi oddechowe malucha zostają udrożnione. Choć według wielu rodziców na stan dziecka korzystnie wpływa gorąca inhalacja, pamiętajmy, że może ona dodatkowo doprowadzić do obrzęku i przekrwienia tkanek. Z tego powodu inhalacje powinny być robione za pomocą chłodnej pary wodnej. W razie ataku kaszlu dziecko należy ułożyć w pozycji siedzącej.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie krtani

 • Palenie papierosów – bierne i czynne
 • Picie alkoholu
 • Przebywanie w pomieszczeniach przepełnionych toksycznymi pyłami lub innymi zanieczyszczeniami
 • Nawracające stany zapalne błony śluzowej górnych dróg oddechowych
 • Oddychanie przez usta
 • Częste zmiany temperatury otoczenia (korzystanie z klimatyzacji)
 • Nadużywanie głosu
 • Brak witamin
 • Ciąża
 • Cukrzyca
 • Czynniki genetyczne – niektórzy ludzie mają rodzinną skłonność do występowania zapalenia krtani
 • Pora roku – szczególnie zima i lato
 • Alergie

Leczenie zapalenia krtani

W ostrej fazie choroby pacjent powinien leżeć przez kilka dni w łóżku. Pomieszczenie, w którym przebywa musi być przewietrzone i odpowiednio nawilżone (ale nie może być w nim zimno – optymalna temperatura to około 21 stopni Celsjusza). W czasie choroby dieta pacjenta powinna być lekkostrawna i bogata w płyny, a podawane posiłki nie mogą być gorące. Lekarze dodatkowo w ramach leczenia zalecają oszczędzanie głosu oraz zakazują palenia tytoniu i picia alkoholu.

Aby złagodzić objawy występujące podczas zapalenia krtani należy stosować ciepłe okłady na szyję, wyeliminować z otoczenia wszelkie aerozole, a z diety wykluczyć owoce morza i sztuczne barwniki. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków, które przepisuje lekarz. Wspomagająco należy regularnie przeprowadzać inhalacje, które polegają one na wdychaniu pary wodnej lub leków do układu oddechowego. Leczenie zapalenia krtani na ogół trwa około dziesięciu dni (o ile nie mamy do czynienia z jego przewlekłym rodzajem).

Agata Bernaciak

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Crash (Gość)

  Dzięki, ale szybko to chyba jdaenk nie będzie Zus mi dał kolejne 5 miesięcy czasu i wczasy w Świeradowie. Diagnozy nadal konkretnej nie ma, ale leki przeciwzapalne działają na tyle, że na szczęście da się ćwiczyć. Czyli, byle do przodu!

 2. BlankSpace

  zapalenie krtani to jest z najokropniejszych dzieci . Zwłaszcza u małych dzieci. Oprócz stosowania leków musimy malouchom zapewnić odpwoiednią temperaturę a takze wilgotność powietrza.Dlatego ja stosuję oczyszczacz powietrza z nawilżaczem https://goodair.pl/sklep/sharp-kc-d50euw/