Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie napletka

Zapalenie napletka najczęściej występuje u małych chłopców. Towarzyszy mu ból, opuchlizna i zaczerwienienie. Po zauważeniu takich objawów trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie zmienia wygląd napletka. Jest on czerwony, pojawiają się na nim białe lub czerwone plamki oraz białe obwódki przy ubytkach tkanek. Jeśli widać twarde guzki, które krwawią może być to znak nowotworu. U dzieci objawy są o wiele mniej inwazyjne. Dziecko może skarżyć się na ból przy oddawaniu moczu, a jego napletek jest spuchnięty, czerwony i wokół niego widać wydzielinę. Nieleczone zapalenie może powodować raka.

Przyczyny

Zapalenie może być spowodowane:

  • Zakażeniem wirusowym – opryszczka zwykła, można zarazić się nią podczas stosunku seksualnego

  • Zakażeniem grzybiczym - Grzybiczym – najczęściej występuje u osób z cukrzycą (pojawiają się również po stosunku płciowym)

  • Zakażeniem bakteryjnym – powstają podczas mechanicznych uszkodzeń lub przez środki do higieny intymnej. Ubytki w tkankach to objaw kiły.

Jak unikać?

Trzeba dobrać właściwy i pasujący do flory bakteryjnej płyn do higieny intymnej i myć się nim. Jednak nie należy robić tego zbyt często, by utrzymać naturalną florę bakteryjną. Podczas kąpieli trzeba ściągnąć napletek i dokładnie umyć żołądź. Nie można zbyt często zmieniać partnerów seksualnych oraz nie wolno uprawiać seksu bez prezerwatywy, gdy jest się zakażonym, gdyż można zarazić partnerkę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość