Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie nerwu wzrokowego

Wzrok jest dla nas zmysłem priorytetowym, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Jednak istnieją poważne choroby takie jak zapalenie nerwu wzrokowego, które mogą doprowadzić do permanentnej lub częściowej degradacji funkcji tego zmysłu.

Objawy

Zapalenie nerwu wzrokowego odznacza się następującymi objawami :

 • Gwałtowna degradacja ostrości wzroku
 • Upośledzenie postrzegania barw – od widzenia barw wyblakłych do całkowitego ich braku
 • Obniżona percepcja światła
 • Wyraźne zmiany w polu widzenia
 • Brak reakcji na światło
 • Odczuwalny ból przy jakimkolwiek ucisku na gałkę oczną i jej poruszaniu

Przyczyny

Zapalenie nerwu wzrokowego jest najczęstszym schorzeniem występującym w obrębie unerwienia oka. Przyczyn, które są w stanie spowodować takie zmiany chorobowe jest wiele:

 • choroby zakaźne (nosówka),
 • zakażenia bakteryjne,
 • choroby systemowe (ziarniakowe zapalenie mózgu, toczeń rumieniowy).

Powodem zapalenia nerwu wzrokowego może być również guz nowotworowy powstający wewnątrz czaszki. Na rozwój choroby nie mają wpływu żadne predyspozycje rasowe, genetyczne, płeć ani wiek – zachorować może każdy, tyczy się to nawet zwierząt.

Leczenie

Ważnym krokiem w leczeniu jest precyzyjne ustalenie przyczyny. Podczas leczenia objawowego wykorzystuje się leki sterydowe, zwykle w iniekcjach okołogałkowych. Leczenie zapalenia pozagałkowego wykonuje się podczas słabszego nasilenia nerwu wzrokowego oraz znacznej degradacji ostrości wzrokowej, natomiast w przypadkach, w których występuje proces demielinizacyjny (musi zostać potwierdzony rezonansem magnetycznym) – zaleca się kurację sterydową tj. Solu-Medrol.

Powikłania i nieleczenie

Najgroźniejszym skutkiem zapalenia nerwu wzrokowego jest jego częściowy lub całkowity zanik, co powoduje znaczne pogorszenie widzenia na różnych płaszczyznach: widzenie barw, ostrość wzroku, percepcja światła.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Tolek

  Odpowiednie zdiagnozowanie wady wzroku w odpowiednim czasie daje świetne rezultaty. Trzeba trafić na odpowiedniego specjalistę. Ja polecam http://instytutoka.pl/ i Panią doktor dr Krystyna Czechowicz-Janicka do ,której chodzę od lat.