Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie okostnej - objawy

Zapalenie okostnej najczęściej powodowane jest przez procesy zapalne w okolicach zębów trzonowych oraz zgorzelinowych, wywołując silne bóle w obrębie całej głowy.

Okostna to włóknista błona która pokrywa zewnętrzną powierzchnię kości. Główną funkcją okostnej jest wytworzenie kości podczas złamań lub procesu wzrostowego. Proces zapalny okostnej przechodzi się przewlekle i wyjątkowo boleśnie. Niektórzy twierdzą, że ból towarzyszący zapaleniu okostnej jest najsilniejszym rodzajem bólu, jaki można odczuwać.

Jeden z najczęstszych objawów zapalenia okostnej to bóle zębów, głowy, gorączka, duszność i dolegliwości związane z zatokami. Przyczyną bólu głowy jest stan zapalny zębów i okostnej, wywołany pojawieniem się ropy na dziąśle obok chorego zęba. Ból promieniuje z ogniska zapalnego tworząc ból wszystkich zębów, szyi i ucha. Zapalenie okostnej może powodować ropień, który należy usunąć chirurgicznie.

Stan zapalny powstaje w wyniku źle przeprowadzonego leczenia kanałowego czyli kiedy lekarz nieprawidłowo usunie martwy nerw lub jeśli całkowicie nie wypełni zęba plombą. Oprócz tego często jest spowodowany powstałymi infekcjami w jamie ustnej na przykład obecnością bakterii, zakażeniem gruźlicą czy kiłą.

Gdy odczuwamy powyższe objawy, a przede wszystkim przeszywający ból musimy zgłosić się natychmiast do lekarza pierwszego kontaktu bądź do dentysty. Zapalenie okostnej leczy się przede wszystkim antybiotykami, okładami oraz poprzez płukanie gardła naparem z szałwii lub rumianku. Często dentyści przepłukują źródło miejsca zapalenia igłą z płynem i zlecają wykonanie zdjęć rentgenowskich. Wszystkie przypadki zapalenia powodują reakcję tkanki kostnej wywołując wytworzenie się nowej kości. Tak powstały nowotwór może być widoczny szczególnie wyraźnie u dzieci i jest stwierdzany po przez zdjęcie rentgenowskie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. aga (Gość)

  ja mam problem z zębem już jakiś czas byłam u roznych dentystów a tagrze u chirurga oczywiscie nikt mi nie pomogł  teraz to boli mnie cała twarz pewnie jakieś zapalenie bolo jak nie wiem co gdzieś pojde to ja pani tego nie zrobie prosze isc gdzie inndziej i tak cały czas widoczne w tym kraju nie potrafi sie wyrwac zęba !

 2. Dominika (Gość)

  masakra mam ten problem,ale w moim przypadku to nie jest miłe bo miałam dwa razy zabieg zębów pod narkozą ponieważ choruje na padaczkę i nie mam już 4 lata ataków i boję się że ataki powrócą,lub coś się stanie złego... :(

 3. inka (Gość)

  mam problem z zębami mam dopiero 13 lat więc nie moge przyjmować wielu lekarstw strasznie bolą mnie zęby dentysta mówi że powinnam nosić aparat dopieero po rozpoznaniu tego straszengo bólu ta sytuacja powtarza się po raz drugi pierwszy raz chorowałam ponad 2 miesiące codziennie brałam przeciwbólowe leki i teraz boję się co bedzie czekam na pomoc mysle ze to nic powaznego prosze niech znajdzie sie lekarz który mi pomoze ten ból jest nie do zniesienia

 4. martyna (Gość)

  ja mam taki przeszywajacy bol plukalam to goracya cherbatka i mialam goraczke mamam katar

 5. Kuba (Gość)

  Głupi człowiek - nie wyrwałem wszystkich korzeni z zepsutych zębów, więc co rok-dwa mi się zdarza. Bólu nie uśmierzam - niech czuję co mam (choć dobre są aspiryna+kofeina lub ibuprofen (albo jedno i drugie). Za to obrzęk da sie szybko zmnijeszyć poprzez płukanki z sody oczyszczonej, która działa bardzo antyseptycznie.

 6. Werra791 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google: odchudzanie przed i po by sasetka