Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych jest jedną z tych chorób, które zlekceważone lub zbyt późno wykryte mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet być przyczyną śmierci. Dlatego po wykryciu symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby i rozpoczęcia kuracji.

Objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia opon mózgowych należą:

 • Ból głowy
 • Nudności i wymioty
 • Gorączka dochodząca nawet do 40 stopni
 • Chwilowe utraty władzy nad kończynami
 • Drgawki
 • Utraty świadomości
 • Sztywny kark

Objawy te nie występują jednocześnie, lecz wystarczy kilka, aby mieć pewność, że natychmiast należy udać się do lekarza. Brak władzy w kończynach, drgawki i utrata świadomości to oznaki ostatniej fazy choroby. Reszta objawów to tylko niepokojące wskazówki, lecz niekoniecznie wskazują na zapalenie opon mózgowych.

Leczenie

Podczas leczenia bakteryjnego zapalenia opon mózgowych stosuje się kurację antybiotykową o szerokim zakresie działania, przy czym leki wprowadza się bezpośrednio do krwiobiegu. Wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia jest tutaj priorytetem. Proces leczenia trwa od jednego do dwóch tygodni, ponadto podlega mu nie tylko chory, ale osoby przebywające w jego otoczeniu.

Wirusowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych leczy się samoczynnie, nie wymaga podawanie jakichkolwiek leków. Opcjonalnie zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych o obniżających gorączkę. Poprawa samopoczucia i całkowite wyzdrowienie zajmuje przeważnie kilka tygodni.

Przyczyny

Wirusowe i bakteryjne zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych może być następstwem innych chorób takich jak grypa, świnka czy borelioza. Należy pamiętać, że choroby wirusowe są wysoce zakaźne, toteż osoby zarażone powinny unikać kontaktu ze zdrowymi w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Powikłania i nieleczenie

Podczas niektórych przypadków zapalenia opon mózgowych, choroba jest w stanie rozwinąć się tak szybko, że bakterie docierają do krwi nim chory rozpocznie leczenie. Dochodzi wtedy do tzw. zatrucia krwi lub szoku septycznego i jest to krytyczny moment, w którym możliwa jest śpiączka, gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi lub nawet zgon. Do śmierci pacjenta dochodzi jednak stosunkowo rzadko – w mniej niż 5 procentach przypadków zakażenia tą chorobą. Istnieje również ryzyko, że zapalenie opon mózgowych wywoła dysfunkcję serca (kardiomiopatię), lecz zdarza się to niezwykle rzadko. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie choroby i prawidłowe rozpoczęcie leczenia, dzięki czemu istnieje duża szansa, że choroba zakończy się bez niepożądanych powikłań.

Adam Jagło

Tematy: ból głowy, nudności

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. DoRenia1

  Z tą chorobą nie ma żartów, u mojego dziecka było podejrzenie i ile się stresu najedliśmy to tylko my wiemy. Na szczęście w porę był w szpitalu, zrobiono badania i wykluczono, ale jak lekarz powiedział że to może być zapalenie opon mózgowych i żeby jechać szybko do szpitala to mało zawału nie dostałam. Tu jest też przystępnie opisana ta choroba http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/dzieciece-choroby/zapalenie-o...

 2. Anna (Gość)

  Moja mama walczy o zycie jest w stanie krytycznym modłę się żeby wyszla z tego