Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia to stan zapalny blaszek osierdzia, w wyniku którego w worku osierdziowym zbiera się płyn uciskający serce i utrudniający jego czynność.

Najczęstszą przyczyną zapalenia osierdzia są wirusy takie jak wirus grypy, adenowirusy, enterowirusy, wirus paragrypy i Coxsackie. Do zapalenia osierdzia dochodzi również w wyniku działania bakterii, aczkolwiek jest to zjawisko o wiele rzadsze, co poniekąd jest związane z ogólną dostępnością antybiotyków.

U pacjentów z obniżoną odpornością (w przebiegu AIDS lub leczenia immunosupresyjnego) może dojść do gruźliczego zapalenia osierdzia.

Nieinfekcyjne przyczyny zapalenia osierdzia:

 • może być powikłaniem zawału serca (tzw. zespół Dresslera),
 • u chorych z ciężką niewydolnością nerek (mocznicowe zapalenie osierdzia),
 • urazowe zapalenie osierdzia,
 • jako powikłanie po radioterapii nowotworowej np. raka piersi (popromienne zapalenie osierdzia),
 • w przebiegu chorób układowo – autoimmunologicznych (toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów),
 • w wyniku stosowania niektórych leków: amiodaron, cyklosporyna, bromokryptyna oraz mała grupa leków moczopędnych.

Objawy

Początkowo jedynym objawem jest ostry, nagły ból w okolicach mostka, który może promieniować w stronę barków, szyi, lewej łopatki lub dołka podsercowego. Charakterystyczne dla bólu jest nasilanie się podczas jakichkolwiek ruchów klatki piersiowej, włącznie z oddychaniem.

Do pozostałych objawów zapalenia osierdzia zaliczamy:

 • ogólne osłabienie organizmu
 • nadmierne pocenie się
 • wysoka gorączka
 • dreszcze
 • duszności
 • tarcie osierdziowe (które można usłyszeć blisko tętnicy płucnej lub lewym brzegu mostka)

Leczenie

Leczenie zapalenia osierdzia jest zależne od postaci klinicznej, lecz głównie stosuje się leczenie farmakologiczne. W pierwszym etapie choroby leczenie odbywa się w szpitalu pod nadzorem specjalistów. Podczas gruźliczej odmiany zapalenia osierdzia, kuracja uwzględnia podawanie tuberkulostatyków, a w przypadku ostrego idiopatycznego zapalenia – salicylany.

Ostry ból u chorego łagodzi się glikokortykosteroidami. Istnieje metoda leczenia hydropatycznego, która polega na aplikowaniu ciepłych okładów na serce, a zimnych na nogi i ręce. Podczas obfitych wysięków niezbędne jest cewnikowanie.

Powikłania i nieleczenie

Zaniedbanie kuracji może być powodem bardzo poważnych powikłań – płyn, który zbierać się będzie w worku osierdziowym stopniowo zaburzał będzie akcje mięśnia sercowego, co w końcu doprowadzi do zaostrzenia choroby – przewlekłego zapalenia osierdzia, w którym worek osierdziowy zwapnieje i przyrośnie na stałe do ścian serca, co wiąże się z koniecznością leczenia chirurgicznego.

Bez odpowiedniego leczenia, zapalenie osierdzia może doprowadzić do niewydolności serca, a nawet tamponady (przedostania się krwi do jamy osierdzia), która jest stanem nagłego zagrożenia życia.

Adam Jagło

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość