Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie oskrzeli - objawy

Lekki kaszel i ból gardła trwające przez dłuższy czas – tak zazwyczaj zaczyna się zapalenie oskrzeli. Zdarza się jednak, że choroba rozwija się w kilka godzin. Niezależnie od tego, nie warto lekceważyć zapalenia oskrzeli, bo może ono znacznie osłabić cały organizm.

Zapalenie oskrzeli rzadko występuje samo – najczęściej towarzyszy mu przeziębienie lub grypa. Powodem rozwoju choroby jest zapalenie błony śluzowej oskrzeli. Nie każdy przypadek zapalenia oskrzeli jest taki sam. Można bowiem wyróżnić zapalenia przewlekłe i zapalenia ostre. Te pierwsze, często powodowane są alergią, astmą lub zapaleniem błon śluzowych wynikających ze zbyt dużej ilości toksyn (zwłaszcza u palaczy). Z kolei ostre zapalenia oskrzeli można łatwo pomylić z grypą czy ciągnącym się w nieskończoność przeziębieniem. Jakie więc są objawy zapalenia oskrzeli?

Objawy zapalenia oskrzeli

  • Katar. Utrzymuje się najczęściej tylko na początku choroby, przez 3-4 dni, potem na jego miejsce pojawia się ostry kaszel.
  • Kaszel. Przy zapaleniu oskrzeli kaszel jest początkowo suchy i ostry. Z czasem jednak pojawia się męczące odkrztuszanie i uczucie zalegania wydzieliny w okolicach mostka.
  • Gorączka. Podczas rozwoju bakterii w błonie śluzowej oskrzeli pojawia się gorączka – często powyżej 38 st. C. Wtedy konieczne jest już podanie antybiotyku.

  • Wydzielina z gardła. Jej ilość i wygląd przy nadkażeniu bakteryjnym ulega ciągłym zmianom. Na początku wydzielina jest bardzo gęsta, ropna i ma zielonkawo – brązowy kolor. Z czasem, po podaniu odpowiednich leków wydzielina staje się bardziej rzadka i nabiera żółtawo – beżowego koloru.

  • Trudności w oddychaniu. Podczas oddychania często odczuwalny jest ból w okolicach mostka. Wszystko przez zalegającą wydzielinę, którą należy wykrztuszać przyjmując odpowiednie leki. Niestety długotrwały, męczący kaszel wywołuje ból w klatce piersiowej. Pomóc może chociażby maść rozgrzewająca.

  • Świszczący oddech. Pojawia się z powodu zalegania w oskrzelach wydzieliny, która zmniejsza ich drożność.

Przy zapaleniu oskrzeli, podobnie jak podczas grypy czy przeziębienia pojawia się także zaczerwienienie gardła i bóle mięśni. Zdarzają się też dreszcze i uczucie rozbicia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość