Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to choroba dolnych dróg oddechowych, którą najczęściej poprzedza kilkudniowe zapalenie gardła i krtani lub które może się rozwinąć na skutek infekcji w zaledwie kilka godzin. Należy ono do grupy chorób zakaźnych, ale o bardzo małym prawdopodobieństwie zarażenia.

Choć wywołują ją drobnoustroje, z którymi mamy styczność na co dzień, mikroby stają się aktywnie jedynie wtedy, gdy nasz organizm jest znacznie osłabiony. Zapalenie oskrzeli występuje pod dwoma postaciami – ostrą lub przewlekłą.

Ostre zapalenie oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli ma nagły początek i krótki przebieg, któremu zwykle towarzyszy napadowy kaszel, gorączka połączona z ogólnym osłabieniem organizmu, bóle w klatce piersiowej, duszności, a czasem nawet krwioplucie.

Jest ono najczęściej następstwem groźnej infekcji bakteryjnej, którą lekarz diagnozuje na podstawie wykrztuszanej flegmy (o żółtym lub zielonkawym zabarwieniu). Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli polega na zażywaniu antybiotyku oraz środków ułatwiających wykrztuszanie.

Jeżeli ostre zapalenie oskrzeli ma charakter wirusowy, w ramach leczenia chory powinien spędzić jedynie kilka dni w łóżku. Ponieważ ten rodzaj infekcji nie objawia się podwyższoną temperaturą, zwykle jego przebieg jest łagodny. Wspomagająco, w przypadku zapalenia wirusowego, pacjent powinien stosować środki rozrzedzające wydzielinę (dostępne bez recepty).

Jeżeli domowe leczenie nie przynosi pożądanych skutków, a objawy choroby nasilają się, chory powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Może to świadczyć o wtórnej infekcji bakteryjnej, z którą poradzą sobie jedynie antybiotyki.

Ostre zapalenie oskrzeli bardzo rzadko wiąże się z upośledzeniem funkcjonowania układu oddechowego i nigdy nie przechodzi w przewlekły rodzaj tej choroby.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

W przypadku pojawienia się przewlekłego zapalenia oskrzeli, początek choroby rozciąga się w czasie (zwykle występuje jako powikłanie po wcześniejszej niedoleczonej infekcji), a chory w kolejnych okresach doświadcza jej nawrotów.

Ten rodzaj zakażenia dolnych dróg oddechowych jest bardzo trudny do wyleczenia, a jeśli pacjent cierpi dodatkowo na astmę lub jest palaczem – choroba może towarzyszyć mu nawet przez całe życie. Przewlekłe zapalenie oskrzeli może powodować trwałe uszkodzenie układu oddechowego, a tym samym znacznie upośledzać czynność oddychania.  

Postawienie diagnozy w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli nie należy do łatwych i dlatego najczęściej do jej postawienia wykorzystuje się informacje zaczerpnięte z wywiadu z pacjentem. Przyjmuje się, że jeśli zapalenie oskrzeli dotyka chorego przez większość dni w ciągu przynajmniej trzech miesięcy w roku (i taki stan utrzymuje się przez kolejne dwa lata), wtedy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli objawia się porannym, silnym kaszlem i dusznościami. Dlatego w razie pojawienia się tych dolegliwości niezbędna jest konsultacja lekarska. Najczęściej ten rodzaj zapalenia jest wywołany przez dym papierosowy, alergeny u astmatyków lub toksyny, które drażnią drogi oddechowe.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli

 • Zakażenie wirusowe lub bakteryjne
 • U dzieci – występowanie odry, ospy wietrznej, różyczki
 • Przewlekła choroba oskrzelowo-płucna
 • Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
 • Alergia oskrzelowo-płucna
 • Astma
 • Zapalenia błony śluzowej wywołane toksycznymi pyłami lub lotnymi substancjami
 • Przewlekłe zapalenie migdałków
 • Palenie papierosów – także przebywanie w dymie tytoniowym
 • Choroba refluksowa przełyku
 • Osłabienie układu immunologicznego
 • Podeszły lub dziecięcy wiek

Objawy zapalenia oskrzeli

 • Silne napady suchego kaszlu, który wraz z upływem czasu staje się mokry i przez to łatwiejszy w odkrztuszaniu (towarzyszy mu śluzowo-ropna wydzielina)
 • Gorączka – świadczy o bakteryjnym zakażeniu oskrzeli – w przypadku zakażenia wirusowego lub wywołanego alergią podwyższona temperatura ciała nie występuje
 • Zaczerwienienie i ból gardła
 • Świszczący oddech
 • Duszności
 • Ból w klatce piersiowej
 • Katar
 • Bóle mięśni i stawów
 • Złe samopoczucie, osłabienie organizmu

Leczenie zapalenia oskrzeli

Aby wyleczyć zapalenie oskrzeli konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który podejmie decyzję dotyczącą kuracji farmakologicznej. Najczęściej w jej skład wchodzą antybiotyki, leki wzmacniające organizm oraz leki rozkurczowe, dzięki którym kaszel staje się dla chorego mniej dokuczliwy.

Dodatkowo w czasie leczenia pacjent powinien przez kilka dni pozostać w domu, najlepiej w łóżku w pozycji bocznej, która w połączeniu z oklepywaniem pleców ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Chory w czasie leczenia powinien pamiętać o piciu dużej ilości płynów i o konieczności nawilżania dróg oddechowych poprzez inhalacje. Do diety korzystnie jest włączyć także kaszę jaglana, która dzięki swoim właściwościom wysusza nadmiar wydzieliny produkowanej przez błonę śluzową oskrzeli.

W czasie choroby należy unikać kontaktu z zimnym powietrzem, które może podrażniać układ oddechowy oraz należy pamiętać o absolutnym zakazie palenia papierosów. Substancje znajdujące się w dymie tytoniowym unieruchamiają rzęski, które – jeśli dobrze działają - umożliwiają przesuwanie się zalegającej wydzieliny na zewnątrz organizmu.

Uwaga! Zapalenia oskrzeli nie powinniśmy leczyć sami, bowiem może to doprowadzić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Z tego powodu zawsze korzystajmy z opieki lekarskiej.

Zapalenie oskrzeli u małych dzieci

Zapalenie oskrzeli występuje najczęściej u dzieci poniżej drugiego roku życia, ale może rozwinąć się również u dzieci starszych. Zwykle występuje ono po upływie kilku dni od pojawienia się kataru i bólu gardła, a objawia się gorączką i uporczywym kaszlem.

W przypadku dzieci odkrztuszana wydzielina jest najczęściej przez nie ponownie połykana, co może skutkować wystąpieniem wymiotów. Ostre zapalenie oskrzeli trwa około dziesięciu dni. Jego leczenie polega na podawaniu dziecku syropów antybakteryjnych i ułatwiających odkrztuszanie, a czasami także antybiotyków.

Uwaga! W przypadku pojawienia się zapalenia oskrzeli u niemowląt, rodzic powinien pomóc dziecku w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. W tym celu należy położyć je na brzuszku, z głową umieszczoną poniżej reszty ciała (np. na kolanach) i delikatnie oklepywać jego plecy. Tę czynność powtarzajmy kilkukrotnie w ciągu dnia.

Powikłania zapalenia oskrzeli

Niebezpieczeństwo pojawienia się powikłań po zapaleniu oskrzeli zależy od wieku chorego, jego odporności i od rodzaju przebytej choroby. Do najczęstszych powikłań zapalenia oskrzeli należy:

 • Zapalenie płuc - szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i małych dzieci
 • Ostra niewydolność oddechowa
 • Krwioplucie
 • Przerost prawej komory serca
 • Obturacyjna choroba płuc
 • Rozedma płuc
 • Astma

Agata Bernaciak

Tematy: choroby układu oddechowego, kaszel, astma oskrzelowa

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Danel (Gość)

  He, he, he Czyli udalo mi sie osiagnac efekt. Teraz juz nieco lepeij, acz nabieram podejrzen, ze moge miec alergie na prace. Niby dopiero drugi dzien po powrocie do biura (pon i wt. mialam urlop) a juz kicham i kaszle.Usmiechy!

 2. Man1903Gype (Gość)

  Zgadzam się z przedmówcą w 100%.  u230326 - To jest dobry temat:

 3. java (Gość)

  Parę miesięcy temu miałam paskudne zapalenie oskrzeli - trochę na własne życzenie, bo zlekceważyłam objawy i normalnie z tym chodziłam zamiast się położyć i wykurować. Na szczęście jak już trafiłam do lekarza, to mi przepisał bardzo skuteczny syrop przeciwzapalny fosidal, który szybko złagodził kaszel i zahamował stan zapalny

 4. magda (Gość)

  Z kasztem jak i z katarem lepiej nie ryzykować. Trzeba się leczyć do końca, bo później może się pojawić właśnie zapalenie oskrzeli, czy płuc, problemy z zatokami. Ja mam sprawdzone lekarstwa i zawsze kładę się do łóżka jak czuję przeziębienie. Na kaszel mam dicotuss, a na katar inhalacje. Na nogi grube skarpety i do łóżka aż człowiek będzie zdrowy :)

 5. petra (Gość)

  Przy zapaleniu oskrzeli ważne jest, żeby syrop, który stosujemy nie ograniczał się wyłącznie do maskowania objawów. Ja ostatnio podawałam synkowi przeciwzapalny fosidal, bo działa na przyczynę, a nie tylko ogranicza się do łagodzenia ataków kaszlu

 6. Werra597 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w google: odchudzanie przed i po by sasetka