Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie pochwy - objawy

Prawie wszystkie kobiety mają upławy z pochwy. Wydzielina pojawiająca się na bieliźnie to jeden z objawów stanu zapalnego. Patologiczne upławy i te normalne, niegroźne różnią się jednak od siebie.

Przyczyną upławów z pochwy może być noszenie obcisłych ubrań, dżinsów czy rajstop. Dziewczynki przed pojawieniem się pierwszej miesiączki również mogą zauważyć żółtą, niegroźną wydzielinę – spowodowane jest to zmieniającym się poziomem estrogenu. Upławy ze śluzówki można zauważyć podczas stresujących dni. Jeśli w takich przypadkach zaobserwujemy wydzielinę nie powinniśmy się nią denerwować, a wizyta u ginekologa nie jest konieczna.

Pochwa jest miejscem, w którym z łatwością rozwijają się bakterie. Niektóre z nich hamują rozwój grzybów, bakterii, wirusów czy drożdżaków. Kiedy kobieta ma osłabioną odporność lub jeśli jest przed miesiączką, często dochodzi do rozwinięcia się infekcji.

Zapalenie niekiedy pojawia się również podczas stresujących dni, kiedy kobieta często współżyje, zbyt często używa środków do higieny intymnej lub jeśli bardzo często leczona jest antybiotykami.

Leczenie zapalenia pochwy jest bardzo proste i skuteczne. Po zdiagnozowaniu przyczyny infekcji stosuje się globulki dopochwowe lub antybiotyki.

Objawy zapalenia pochwy

Najczęstszym objawem zapalenia pochwy są bladozielone upławy o bardzo nieprzyjemnym, kwaśnym zapachu, które mogą mieć niejednorodne grudki czy strzępy. Oprócz tego można odczuć pieczenie i swędzenie w okolicach intymnych, cała pochwa może być zaczerwieniona, a na niej mogą pojawić się bąble. Bardzo często pacjentki skarżą się również na ból podczas oddawania moczu, podczas miesiączkowania, częste parcie na mocz czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Do innych objawów zapalenia pochwy należą: opryszczka narządów płciowych czy rozdrażnienie.

Wszystkie objawy zapalenia często mogą nawracać i pojawiać się z różną intensywnością, dlatego nie należy ich bagatelizować i udać się do lekarza ginekologa, ponieważ „same nie przejdą”.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. borówka (Gość)

    Upławy o kwaśnym zapachu? Moja ginekolog jak mi sprawdza PH pochwy to mówi, że musi być lekko kwaśne. Zresztą jak się podnosi w stronę zasadowego, to mi zaleca stosowanie laciBios femina co ma obniżać PH. Więc chyba z tym zapachem to coś nie tak napisaliście.

  2. kaska85

    prawidłowe ph, jeśli się nie mylę to około 4-5. testy na ph są trudnodostępne, ale tanie. swoje musialam specjalnie zamawiać w aptece