Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie prostaty

Prostata jest ważnym organem w życiu seksualnym każdego mężczyzny, ze względu na to, że odpowiada ona między innymi za erekcję. Dolegliwości prostaty bywają bardzo uciążliwe, a ich zlekceważenie w skrajnych przypadkach prowadzić może do jej chirurgicznego usunięcia.

Przyczyny

Główną przyczyną bakteryjnego zapalenia prostaty jest zarażenie pałeczką okrężnicy (Escherichia coli) oraz inne Gram – ujemne. Oprócz bakterii, zapalenie prostaty wywołać może również wiele innych czynników takich jak siedzący tryb życia, swobodne życie seksualne mężczyzny czy stres.

Do całkowitego wyleczenia dochodzi po około 3 tygodniach, a chory nie jest zmuszony do pobytu w szpitalu, bowiem leki przyjmować może w domu. Występują przypadki, gdy choroba ma gwałtowny przebieg – wtedy pacjent obowiązkowo musi być hospitalizowany, wraz z dożylnym przyjmowaniem antybiotyków. Istnieje również szansa na duży obrzęk stercza, co jest powodem zatrzymania moczu lub powstania ropnia gruczołu krokowego.

Objawy

Najczęstszymi objawami zapalenia prostaty są : ból promieniujący aż do pachwin, krocza lub okolicy nadłonowej, wzrastający po przyjęciu pozycji siedzącej. Często występuje również gorączka, parcie na mocz co wiąże się z bólem podczas jego oddawania, oraz częste ropne wycieki z cewki moczowej.

Ponadto wyróżniamy również dość nietypowe objawy w sferze seksualnej – przedwczesny wytrysk, ból podczas wytrysku, problemy z erekcją, nasienie połączone z krwią. Gruczoł jest wtedy powiększony, obrzęknięty i tkliwy na dotyk.

Pacjent z podejrzeniem zapalenia prostaty zwykle podlega badaniu moczu, które w przypadku pozytywnego rozpoznania choroby wykazuje bakteriurię, hematurię i leukocyturię. Kolejnym etapem jest badanie bakteriologiczne moczu oraz badanie bakteriologiczne wydzieliny prostaty. Ponadto lekarze stosują czasami tzw. próbę trzech szklanek, która polega na badaniu moczu przed i po masażu prostaty.

Zapalenie prostaty może również być powodem trudności podczas mikcji, co jest powiązane z odruchowymi skurczami zwieracza.

Leczenie

Mimo faktu, że przyczyn zapalenia prostaty jest mnóstwo, a tylko w 10% zapalenie powodują bakterie, metodą leczenia jest prawie zawsze antybiotykoterapia. Jest tak, ponieważ w większości przypadków po podaniu antybiotyków objawy zapalenia prostaty ustępują, także wtedy, gdy przyczyną nie były bakterie.

Celem leczenia jest pozbycie się infekcji i zapobiegnięcie wszelkim powikłaniom. Podczas leczenia stosuje się różne leki, zazwyczaj są to antybiotyki, dodatkowo stosowane są leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i zmiękczające masy kałowe. Proces leczenia trwa do kilku tygodni, a w jego trakcie zaleca się dużo odpoczynku. W przypadku, gdy dojdzie do zatrzymania moczu lub w celu dożylnego przyjmowania antybiotyków – konieczny jest pobyt w szpitalu.

Antybiotykoterapię utrudnić mogą zakażone kamienie prostaty, które w niektórych przypadkach będą wymagały chirurgicznego usunięcia.

Procedury chirurgiczne są koniecznością, gdy przyczyną zapalenia prostaty są niektóre schorzenia takie jak zwężenie szyi pęcherza moczowego lub zwężenie cewki moczowej.

Zdarza się, że nawet po długiej kuracji antybiotykowej infekcje gruczołu krokowego powracają – wówczas konieczne może być chirurgiczne usunięcie stercza (tzw. prostatektomia).

Powikłania i nieleczenie

Odwlekanie wizyty u lekarza nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ przysparza zbędnych cierpień i grozi poważnymi konsekwencjami takimi jak rozwój posocznicy, przewlekłe zapalenie prostaty czy ropień prostaty, który wymaga zabiegu operacyjnego.

Adam Jagło

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość