Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to schorzenie okulistyczne o zróżnicowanym podłożu, objawiające się głównie silnym zaczerwieniem i obrzękiem oka. Stan zapalny obejmuje cienką błonę śluzową, tworzącą wewnętrzną powierzchnię powieki i pokrywającą część gałki ocznej.

Objawy zapalenia spojówek

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek to zaczerwienione, obolałe powieki, piekące i łzawiąca oczy, wrażenie obecności ciała obcego w oku i trudności z patrzeniem, które w ostrym przypadku uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku zakażenia bakteryjnego, charakterystyczna jest obecność śluzowo-ropnej wydzieliny w worku spojówkowym.

Pierwszych objawów i dolegliwości nie należy nigdy lekceważyć, bo może to prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, a nawet poważniejszych chorób oka.

Przyczyny

Przyczyną zapalenia spojówek mogą być:

 • nieodpowiednie oświetlenie
 • silny wiatr
 • zanieczyszczenie lub otarcie oka
 • podrażnienie kurzem, pyłem lub oparami
 • brak snu
 • długotrwałe czytanie
 • dym papierosowy
 • źle dobrane okulary
 • nieodpowiednia higiena szkieł kontaktowych

Podrażnienie i zapalenie spojówek może być skutkiem zespołu suchego oka - dolegliwości, związanej z niedostatecznym wydzielaniem lub niewłaściwym składnikiem łez. Zapalenie może także towarzyszyć chorobom przenoszonym drogą płciową.

Leczenie

Ulgę przynosi mruganie i zamykanie powiek oraz robienie przerw w pracy. Konieczne jest także zakraplanie sztucznych łez (np. Visine, Lacrimal) lub kropli, które można kupić w aptece bez recepty. Trzeba dobrać je do rodzaju dolegliwości.

Zaczerwienienia i pieczenie zlikwidują środki łagodzące podrażnienie np. świetlik lub Starazolin. Ulgę przyniesie też płyn do przemywania powiek, np. Oftarinol. Ważny jest termin przydatności danych lekarstw. Nie wolno używać kropli, które zostały po poprzedniej infekcji, ani przeterminowanych.

Jeśli po 2-3 dniach samodzielnej kuracji dolegliwości nie zmniejszą się lub nie ustąpią, trzeba zgłosić się do okulisty. Leczenie ostrego stanu zapalnego spojówki zależy od występujących objawów i rodzaju infekcji. Bakteryjne zapalenie spojówek wymaga zastosowania kropli z antybiotykiem lub sulfonamidami.

Leczenie zapalenia spojówek o podłożu alergicznym polega na usunięciu czynnika alergizującego i przyjmowaniu doustnych leków przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych. Przewlekłe zapalenie spojówek wymaga z kolei zastosowania kropli na bazie sterydów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. eva (Gość)

  Ilekroć mi sie trafia zapalenie spojówek, to sięgam po krople sulfacetamid. Pomagają, a przy tym są niedrogie. Nawet synkowi osttnio też zapuściłam, jak mu się alergiczne zapalenie spojówek zaczęło, bo można je spokojnie u dzieci stosować :)

 2. Franny

  A jaka mniej więcej jest ich cena?