Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie sromu

Jest efektem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych lub pasożytniczych. Podczas zapalenia srom piecze, boli i swędzi.

Do zapalenia sromu może dojść poprzez zakażenie drogą płciową lub przez niewyleczone infekcje układu moczowego. Oprócz tego może to być spowodowane reakcją na niektóre leki i płyny do higieny intymnej, niskim poziomem estrogenu podczas menopauzy czy w przypadku kiedy kobieta nie dba o właściwie utrzymanie czystości.

W przypadku zakażenia i infekcji można wyróżnić:

  • Zapalenie wirusowe – brodawczak ludzki czy opryszczka
  • Bakteryjnerzeżączka, krętek kiły
  • Grzybicze – drożdżaki, najczęściej występują u osób z cukrzycą i krwiomoczem, oraz u kobiet w ciąży stosujących tabletki antykoncepcyjne. Pasożytnicze – świerzb, wszawica łonowa, owsiki.

Zapalenie sromu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, ponieważ kobieta może odczuwać pieczenie i ból. Srom często puchnie,, a na łechtaczce pojawiają się białe naloty. Leczenie zwykle nie jest zbyt trudne, lecz może być długotrwałe ponieważ objawy często nawracają. Lekarz przepisuje pacjentce globulki dopochwowe lub doustny antybiotyk.

Przede wszystkim należy pamiętać o higienie, jednak nie może być ona zbyt częsta, ponieważ srom powinien mieć trochę czasu na wytworzenie naturalnej flory bakteryjnej. Higiena partnera kobiety również jest bardzo ważna. Oprócz tego należy uważać na bakterie znajdujące się w publicznych toaletach. Jeśli kobieta podczas menstruacji używa tamponów, powinna je często wymieniać. Nie wolno spać z tamponem! Nie należy zaniedbywać bólu pęcherza i dolegliwości związane z układem moczowym.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. marysiowek (Gość)

    jeszcze może być rzęsistek (takie zielonkawe upławy o ostrym zapachu) i chlemaydioza - ostatnio częste :-/ jak ktoś ma problem z florą bakteryjną, polecam lacibios femina, jak ktoś ma problem po stosunku to od razu oddać mocz i wysłać partnera do lekarza, jak ktoś ma problemy nawracające zrobić posiew moczu

  2. bella (Gość)

    Niedawno miałam jakąś infekcję albo może podrażnienie, bo strasznie swędziały mnie wargi sromowe. Na szczęście wystarczyło, że zmieniłam sobie płyn do higieny intymnej na lacibios femina, który jest bardzo łagodzący i dolegliwości szybko minęły.