Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów to grupa schorzeń układu ruchu, w których cechą charakterystyczną jest bolesność kości i stawów oraz stopniowe upośledzenie funkcji stawów, ostatecznie prowadzące do kalectwa. Do najczęstszych pierwotnych postaci zapaleń stawów zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów, dnę moczanową, bakteryjne zapalenia kości i stawów oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Zapalenie stawów może też być rozwijającym się wtórnie objawem innych przewlekłych schorzeń, w tym hemochromatozy, tocznia rumieniowatego układowego i choroby Leśniewskiego-Crohna.

Do głównych objawów wszystkich postaci zapalenia stawów należą stopniowo pogłębiająca się sztywność, ból, obrzęki i ograniczona ruchomość stawów. Może pojawić się uczucie trzeszczenia, wypadanie stawów i guzowate narośla na kościach.

W terapii stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, a w ciężkich przypadkach wykonuje operacyjną rekonstrukcję stawów lub zastępuje całkowicie uszkodzony staw endoprotezą. Częściową ulgę przynosi właściwa rehabilitacja (masaże, hydroterapia, krioterapia).

Dużą rolę przypisuje się też diecie, jednak produkty, które zaostrzają objawy zapalenia stawów są sprawą dość indywidualną. Jedynym zaleceniem ogólnym jest dieta z niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. jamal

    W reumatoidalnym zapaleniu stawów należy ograniczyć spożycie cukru http://www.reumatyzmforum.pl/ogranicz-cukier-jesli-chorujesz-na-rzs/ soli oraz zwiększyć podaż kwasów omega 3, czyli po prostu spożywać więcej ryb

  2. bmajka

    Dieta jest bardzo ważna przy tej chorobie. Trzeba jednak pamiętać,że sama dieta nie zahamuje oraz nie cofnie choroby. Jednakże może pomóc w opanowaniu dolegliwości bólowych.

    Na tej stronie jest opis zasad dietetycznych jakie powinno się przestrzegać przy tej chorobie
    http://zapaleniestawow.net.pl/dieta-przy-rzs/