Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie stawu biodrowego

Zapalenie stawu biodrowego jest schorzeniem, które może być skutkiem niewyleczenia innych chorób takich jak zapalenie płuc, otrzewnej czy sepsa – czyli wtedy, gdy w naszym organizmie rozmnażają się bakterie. Jest dość poważną chorobą, ponieważ może prowadzić nawet do permanentnych ubytków w prawidłowym władaniu chorą kończyną.

Przyczyny

Zapalenie stawu biodrowego może być powikłaniem po innych chorobach tj. zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego, sepsa i zapalenie otrzewnej. Podczas tych chorób, bakterie lub wirusy (zależnie od tego, co wywołało infekcję) przy pomocy krwi, przedostają się do stawu biodrowego powodując jego zapalenie. Przyczyną mogą być także bakterie, które przedostały się do stawu biodrowego na wskutek przerwania ciągłości skóry – w wyniku zabiegu operacyjnego lub po prostu urazu w okolicy biodra.

Objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia stawu biodrowego należą:

  • Ból i obrzęk w okolicy stawu biodrowego
  • Zaczerwienienie i wzrastające ucieplenie danego obszaru
  • Ułożenie nogi w pozycji przymusowej
  • Wyraźne ograniczenie co do wykonywanych ruchów
  • Uczucie niedowładu (tzw. Niedowłady rzekome)
  • Złe samopoczucie i brak apetytu
  • Wysoka gorączka

Leczenie

Podczas diagnostyki wykorzystuje się badania takie jak USG, badanie scyntygraficzne, badania krwi – badania te należy powtarzać w trakcie leczenia wielokrotnie, aby kontrolować przebieg choroby. Leczenie wymaga długotrwałego podawania leków przeciwbólowych i antybiotyków, ponadto stosuje się także unieruchomienie chorej kończyny. Po zakończeniu kuracji może dojść do całkowitego wyleczenia, ale nie musi, niekiedy bowiem dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej, czego wynikiem mogą być problemy z prawidłowym funkcjonowaniem kończyny.

Zapalenie stawu biodrowego jest poważną chorobą, która dotyczy zwłaszcza niemowląt i noworodków, szczególnie chłopców.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Aga (Gość)

    Ja na zapalenie stawów stosuje układy z kapusty- naprawdę działają!!!