Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie szyjki macicy

Zapalenie szyjki macicy występuje najczęściej u kobiet w ciąży, których macica zmienia swój wygląd i przez co naturalna flora bakteryjna macicy zmienia swój zasięg.

Macica u kobiet, które nie były w ciąży ma kształt spłaszczonej gruszki. Szyjka i macica są jałowe, a w pochwie istnieje flora bakteryjna. Po urodzeniu dziecka macica się rozszerza i bakterie przesuwają się w jej stronę. Zdrowa szyjka powinna być „sucha”, dlatego gdy pojawiają w niej się bakterie z pochwy powstaje zapalenie. Podczas takiego stanu może pojawić się w szyjce ropa.

Podczas zapalenia szyjka zaczyna wydzielać więcej śluzu, co powoduje zaburzenie flory bakteryjnej i pojawienie się groźnych bakterii, na przykład gronkowców, bakterii rzeżączki czy Coli. Oprócz tego do zapalenia może dojść podczas wydzielania zbyt dużej ilości śluzu, które jest związane z naderwaniem ujścia macicy, pobieraniem tkanek lub innych zmian w budowie anatomicznej. Taki stan może powstać również przez nowotwory czy polipy.

Objawy

Często zwykłe zapalenie szyjki macicy nie ma żadnych objawów i można go stwierdzić podczas kontrolnego badania lub przy wykonywaniu biopsji. Objawy mogą jednak wystąpić i są to głównie:

  • Wydzielanie większej ilości śluzu, który ma szary lub żółty kolor i brzydko pachnie
  • Krwawienie
  • Częste oddawanie moczu

Leczenie

Jeśli w szyjce macicy znajduje się ropa powstała przez bakterie lekarz przepisuje antybiotyk. Niespecyficzne zapalenia leczy się po przez wytrawienie błony śluzowej macicy. Naderwane ujścia macicy trzeba zaszyć. Jeśli macica jest wywinięta, śluzówka musi być przypalona.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość