Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie tarczycy

Zapalenie tarczycy to ostry, podostry lub przewlekły stan zapalny toczący się w obrębie tarczycy, spowodowany szeregiem czynników, wśród których wymienia się wirusowe i bakteryjne choroby układu oddechowego, stosowanie pewnych leków oraz przede wszystkim, reakcje autoimmunologiczne.

Najczęstszą postacią zapalenia tarczycy jest choroba Hashimoto, która przez lata może rozwijać się bezobjawowo i zostaje rozpoznana dopiero w momencie manifestacji objawów niedoczynności tarczycy. Schorzenie ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy gruczoł tarczowy, niszcząc zdrowe komórki tarczycy.

Objawy ostrego zapalenia tarczycy to zwykle osłabienie, stan podgorączkowy, chrypka, ból szyi, twardość i tkliwość tarczycy oraz problemy z przełykaniem. Jeśli w przebiegu zapalenia tarczycy dochodzi do hipotyreozy, chory źle toleruje zimno, przybiera na wadze, odczuwa przewlekłe zmęczenie, ma suchą skórę i cierpi na zaparcia.

Leczenie ostrego zapalenia tarczycy polega zwykle na podawaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jeśli dochodzi do niedoczynności, Obowiązuje suplementacja L-tyroksyny w indywidualnie dobranej dawce dobowej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość