Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie wsierdzia

Zapalenie wsierdzia to choroba zagrażająca zwłaszcza pacjentom, u których podczas operacji do krwiobiegu dostały się bakterie, oraz osobom, które posiadają sztuczne zastawki serca bądź inne ciała obce w organizmie. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do zgonu.

Przyczyny

Przyczyną zapalenia wsierdzia są bakterie, które z jakiegoś powodu dostały się do krwiobiegu. Do takiej sytuacji dojść może podczas infekcji bakteryjnych lub procedur medycznych, w których przebiegu przerwana jest ciągłość tkanek. Wywołuje to tzw. bakteriemię, która zazwyczaj trwa kilka godzin – bakterie krążące wówczas po organizmie osadzają się we wsierdziu, które wyściela wnętrze serca.

Skutkiem namnażania się tam bakterii jest miejscowe zapalenie, którego następstwem może być zniszczenie objętych nim struktur. Szansa na wystąpienie zapalenia wsierdzia wzrasta proporcjonalnie do stopnia uszkodzenia naturalnych zastawek sercowych (podczas gorączki reumatycznej), natomiast w przypadku zastawek sztucznych lub obecności cewników w sercu – ryzyko jest jeszcze większe.

Do zapalenia wsierdzia dochodzi również na skutek używania niesterylnych igieł podczas wstrzykiwań narkotyków, zbyt długiego przetrzymywania w żyłach cewników oraz u osób nadużywających alkohol i tych z niską odpornością.

Objawy

  • Stany podgorączkowe, gorączka
  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Nadmierne pocenie się
  • Bóle mięśniowe, stawowe i kostne
  • Redukcja masy ciała
  • Dreszcze

W późniejszej fazie zapalenia wsierdzia, występujące objawy są bardziej niebezpieczne. Zauważamy tutaj wysokie gorączki i dreszcze, duszności, zbieranie się płynów w jamie brzusznej, worku osierdziowym a nawet jamie opłucnej, zbyt szybkie tętno, krew w moczu i obrzęk kończyn.

Leczenie

W początkowym etapie zapalenia wsierdzia konieczny jest pobyt w szpitalu i dożylna kuracja antybiotykowa. Zaleca się ograniczenie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, w miarę powrotu do zdrowia można ją stopniowo zwiększyć. W razie niewydolności krążenia chory powinien zmniejszyć dodawanie do posiłków soli kuchennej.

Bardzo istotnym czynnikiem są antybiotyki – podczas leczenia używa się nawet do kilku jednocześnie. Początkowo wymagane jest dożylne podawanie leków, później wystarczy doustne. Całkowite wyleczenie następuje po kilku tygodniach. Dodatkowo podczas wystąpienia niewydolności krążenia pacjentowi podawane są leki na tę przypadłość.

Powikłania i nieleczenie

Nieleczone zapalenie wsierdzia prowadzi do zatoru lub zawału śledziony, później jej pęknięcia, zapalenia otrzewnej i w końcu zgonu, który następuje bardzo gwałtownie. Na skutek zatoru śledziony, powiększa ona swój rozmiar do tego stopnia, że chory odczuwa przenikliwy ból w okolicy lewego podżebrza.

Inne powikłania zapalenia wsierdzia:

  • zawał płuc
  • zawał nerek
  • zator mózgu, którego skutkiem jest porażenie połowiczne

Adam Jagło

Tematy: zakażenia bakteryjne

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość