Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego to przypadłość, na którą głównie cierpią mężczyźni w przedziale wiekowym 20 – 30. Jedyną metodą wyleczenia jest zabieg operacyjny, celem którego jest całkowite usunięcie jelita ślepego.

Przyczyny

Główną przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego jest zakażenie, którego powodem są bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Do zapalenia dochodzi wówczas, gdy wyrostek zostanie zatkany zawartością jelit lub uciśnięty przez łącznotkankowe pasma, które powstały na skutek zabiegu operacyjnego.

Gdy już do tego dojdzie, wyrostek powoli wypełnia się ropą i staje się obrzęknięty. Wystąpienie ostrego zapalenia wyrostka wzrasta u pacjentów, u których w jelitach wykryto obecność pasożytów tj. tasiemiec lub zdiagnozowano infekcję przewodu pokarmowego.

Objawy

Standardowym objawem podczas zapalenia wyrostka robaczkowego jest oczywiście ból – na początku w okolicach pępka lub nadbrzusza, później przenosi się na prawą stronę podbrzusza. W tym momencie chory drastycznie traci apetyt, cierpi na mdłości i wymiotuje. Brak apetytu, a nawet wstręt do jedzenia jest bardzo ważnym symptomem, bez którego zapalenie wyrostka robaczkowego nie jest do końca pewne.

Nie zawsze jednak objawy występują w podanej kolejności, czasem ból od razu pojawia się w prawym podbrzuszu, kiedy indziej chory odczuwa jedynie ból uciskowy, a czasem występują jedynie wzdęcia, zaparcia, słaba perystaltyka i ciężkość jelit.

Ze względu na bliskie położenie wyrostka robaczkowego względem pęcherza moczowego, jest spora szansa, że chory będzie odczuwał silne parcie na mocz lub konieczne będzie częste jego oddawanie. Przesunięcie wyrostka w stronę miednicy, skutkuje bólem podczas badania przez pochwę i odbytnicę.

Leczenie

Podczas leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego odradza się wykonywanie lewatywy, przyjmowanie jakichkolwiek środków przeciwbólowych lub przeczyszczających. Przeczyszczenie przewodu pokarmowego w tej chwili mogłoby doprowadzić do przedziurawienia wyrostka, a leki przeciwbólowe utrudniać będą prawidłowe zdiagnozowanie choroby. Środki uśmierzające ból podawane są zazwyczaj po zabiegu operacyjnym, a antybiotyki w przypadku, gdy doszło do zakażenia.

Jedyną, lecz zarazem bardzo skuteczną metodą przy zapaleniu wyrostka robaczkowego jest po prostu jego wycięcie – zabieg ten nazywany jest appendektomią.

Ze względu na częste problemy w prawidłowym rozpoznaniu choroby, czasem stosuje się taktykę odwlekania operacji do czasu, gdy objawy rozwiną się i potwierdzą wstępną diagnozę. Obserwacja rozwoju tych objawów nie powinna jednak trwać zbyt długo, ze względu na groźne następstwa tej choroby.

W przypadku, gdy wokół wyrostka utworzy się ropień lekarze czekają z zabiegiem do czasu, gdy się całkowicie wygoi.

Powikłania i nieleczenie

Do najpopularniejszych powikłań zaliczamy sklejenie się jelita ślepego z pętlami jelitowymi i tworzenie się ropni. Zbagatelizowanie objawów i pozostawienie zapalenia wyrostka bez leczenia, w krótkim czasie może doprowadzić do przerzutu zapalenia do otrzewnej. Gdy do tego dojdzie chory odczuwa tymczasową ulgę, jednak wkrótce ból powraca wraz z wymiotami i wysoką gorączką.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość