Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapalenie zatok

Do zapalenie zatok najczęściej dochodzi na skutek przeziębienia, które powoduje obrzęk błony śluzowej nosa. Choć zwykle da się je całkowicie wyleczyć, choroba ta jest długa i mecząca, a powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne dla organizmu.

Zatoki – informacje ogólne

Prawidłowo funkcjonujące zatoki mają za zadanie ogrzewać powietrze wdychane z otoczenia do naszych płuc, a także odpowiadają za jego prawidłowe nawilżanie. Oprócz tego – dzięki rzęskom znajdującym się na błonie śluzowej – umożliwiają swobodne usuwanie z nich nagromadzonego śluzu. Jeżeli owe czynności zostaną zaburzone, mamy do czynienia z infekcją zatok.

O zapaleniu zatok

Zapalenie zatok może być spowodowane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, alergią, zanieczyszczeniem powietrza, nagłymi zmianami temperatury otoczenia lub nieprawidłową budową nosa (np. na skutek urazu mechanicznego). Te wszystkie czynniki przyczyniają się do obrzęku błony śluzowej nosa i zatok, przez co wywołują ich stan zapalny.

Obrzęk błony śluzowej powstający w wyniku zapalenia, powoduje unieruchomienie powietrza w komorach zatok, które zostaje zablokowane wraz z nagromadzająca się w nich wydzieliną. Właśnie z tego powodu chory odczuwa silny bólu, występujący najczęściej w okolicy czoła i nosa, a nasilający się zwłaszcza przy pochylaniu. Zapalenie zatok może mieć charakter ostry lub przewlekły, a najczęściej występuje jako zapalenie zatok przynosowych.

Rodzaje zatok i objawy ich zapalenia

 • Zatoki przynosowe

Są to jamy powietrzne znajdujące się w czaszce, bezpośrednio sąsiadujące z jamami nosa. To właśnie dzięki nim barwa dźwięku wydawanego przez nasze struny głosowe zmienia się. Jeżeli cierpimy na nieżyt nosa, zatoki z nim sąsiadujące również dają o sobie znać. Zwykle objawia się to bólem odczuwanym w okolicy czoła i nosa, nasilającym się przy pochylaniu. Uczucie rozpierania w obrębie twarzy oraz utrata węchu są również charakterystycznymi objawami zapalenia zatok przynosowych.

 • Zatoki szczękowe

Należą do największych zatok, których ściana górna tworzy dno oczodołu, a dół sąsiaduje z korzeniami zębów. Właśnie z tego powodu – w razie wystąpienia stanu zapalnego zęba – zatoki również zostają przez niego zaatakowane. Do głównych objawów tej choroby należy ból kości policzkowych, który może występować po jednej lub po obu stronach, uczucie ucisku poniżej oka, ból górnych zębów, wokół oczu lub głowy w okolicy skroni. Zwykle nasila się on przy uniesieniu głowy, a zmniejsza w pozycji leżącej na plecach.

 • Zatoka czołowa

Zatoka czołowa u każdego z nas może przyjmować różny kształt – jeśli jest rozległa i wielokomorowa, sprzyja powikłaniom zapalnym. Jej tylna ściana sąsiaduje z przednim dołem czaszki i dlatego często bierze udział w tworzeniu się powikłań zachodzących w jej wnętrzu. Zapalenie zatoki czołowej objawia się bólem w okolicy czoła, który nasila się w pozycji leżącej na plecach, a zmniejsza po uniesieniu głowy.

 • Zatoki sitowe

Zatoki sitowe buduje około ośmiu komórek powietrznych. Ich stan zapalny może być następstwem zapalenia nerwu wzrokowego lub tkanek oczodołu. Objawia się bólem wokół oczu, zwiększającym się przy kaszlu oraz podczas leżenia na plecach.

 • Zatoka klinowa

Zapalenie zatoki klinowej jest niezwykle groźne dla organizmu, bowiem może zaatakować opony mózgu i tkankę tego narządu. Objawia się bólem w okolicy potylicznej, czołowej, skroniowej, oczodołowej lub bólem promieniującym do szczytu czaszki.

Diagnostyka zapalenia zatok przynosowych

 • Wywiad lekarski
 • Badanie laryngologiczne (najczęściej endoskopowe jam nosa) – w celu wykluczenia polipów, stwierdzenia obecności śluzowo-ropnej wydzieliny oraz obrzęku błony śluzowej
 • Tomografia komputerowa zatok przynosowych – w celu ocenienia zmian chorobowych błony śluzowej.

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok trwa krócej niż dwanaście tygodni i dzięki kuracji może zostać całkowicie wyleczone. Choroba ta ma nagły początek (najczęściej poprzedzony infekcją błony śluzowej nosa), a objawia się bólem w obrębie twarzy, ogólnym osłabieniem organizmu, gorączką, brakiem apetytu, katarem i zaburzeniami węchu.

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok trwa dłużej niż dwanaście tygodni i charakteryzuje się brakiem całkowitego ustąpienia dolegliwości mimo podjętego leczenia. Często zdarza się, że przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok ulega zaostrzeniom. W przewlekłym zapaleniu zatok zmiany w błonie śluzowej są zazwyczaj nieodwracalne.

Leczenie zapalenia zatok

Jeżeli zaobserwujesz objawy świadczące o zapaleniu zatok, powinieneś jak najszybciej zastosować preparaty je udrażniające, które jednocześnie działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Po pięciu dniach takiej kuracji objawy choroby powinny ustąpić.

W przypadku nasilenia się objawów zapalenia zatok, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który zleci terapię antybiotykową, a w skrajnych przypadkach interwencję chirurgiczną.

Objawy zmuszające chorego do podjęcia leczenia szpitalnego:

 • obrzęk powiek
 • przemieszczenie gałki ocznej
 • podwójne widzenie
 • zaburzenie ruchomości gałki ocznej
 • pogorszenie ostrości wzroku
 • silny ból głowy w okolicy czoła
 • obrzęk tkanek miękkich w okolicy czoła
 • objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub objawy neurologiczne

Zabiegi operacyjne wykorzystywane przy zapaleniu zatok:

 • endoskopowa operacja zatok
 • septoplastyka (operacja korekcyjna przegrody nosa)
 • konchoplastyka (plastyka małżowin nosowych)
 • polipektomia (usunięcie polipów nosa)

Powikłania zapalenia zatok

 • powikłania oczodołowe i oczne - ropień podokostnowy oczodołu, zapalny obrzęk powiek, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, pogorszenie wzroku lub jego utrata
 • powikłania wewnątrzczaszkowe - ropień zewnątrzoponowy i wewnątrzoponowy, zapalenie opon mózgowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, ropień mózgu

Uwaga! Przyczyną powikłań występujących po zapaleniu zatok najczęściej jest zbyt późne rozpoczęcie leczenia. Z tego powodu choroby tej nie wolno bagatelizować i w przypadku wystąpienia jej objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Agata Bernaciak

Tematy: ból głowy

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Remi (Gość)

  dobry na zapalenie jest wyciąg z fiołka alpejskiego. nasodren się nazywa. to jest w postaci sprayu i jak się tym psiknie to w ciągu kilku minut spływa wszystko z zatok i jest wielka ulga

 2. MadrościMoja (Gość)

  co za artykuł. nie maiałam nawet pojęcia, że człowiek ma tyle rodzajów zatok! ja często cierpiałam ze swoimi po przeziębieniach. szczególnie katarze. ale wypróbowałam ten nasodren i pomogło. wcześniej brałam zwykle jakieś tabletki to żadnych rezultatów nie bylo