Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zaparcia - uciążliwy problem dnia codziennego

Zaparcia to nie tylko kwestia samego problemu z wypróżnieniem, ale także ból, konieczność częstych i nieefektywnych wizyt w toalecie, oraz ciągłe rozmyślanie, jak im zaradzić. Czy można zlikwidować zaparcia stosując wyciągi naturalne?

Czym są zaparcia i dlaczego występują?

Zaparcia, określane również jako zatwardzenie lub obstrukcja, to z definicji trudności w defekacji (wypróżnieniu). Równocześnie o zaparciach mówi się wówczas, gdy wypróżnienia występują zbyt rzadko (rzadziej niż co drugi dzień).

Występowanie zaparć może być związane zarówno z trybem życia, jak i z zaburzeniami czynności jelit. Zaparcia mogą często występować w przypadku osób, których dieta zawiera niewielkie ilości produktów płynnych oraz pokarmów bogatych w błonnik. Ponadto za warunki sprzyjające powstawaniu zaparć uznaje się siedzący tryb życia, czy niewielką ilość wysiłku fizycznego. Podwyższonym ryzykiem zaparć obarczone są też kobiety ciężarne.

Zaburzenia czynności jelit powodujące wystąpienie zaparć to między innymi: niedrożność jelit, blizny w obrębie jelit, czy zmiany nowotworowe. Pośród przyczyn powstawania zaparć wyróżnia się także „lekceważenie” sygnałów o konieczności wypróżnienia (czyli celowe opóźnianie wypróżnienia). Nie bez znaczenia dla funkcjonowanie jelit pozostaje także stres.

Jak zlikwidować zaparcia?

Zaparcia można zlikwidować wprowadzając odpowiednie zmiany w diecie (zwiększenie podaży błonnika i płynów, ograniczenie tłustych potraw). Wymaga to jednak dużej determinacji, gdyż chwilowe modyfikacje dietetyczne, przyniosą jedynie chwilową poprawę. Warto zatem w sposób doraźny korzystać z zasobów natury, dostępnych w postaci łatwych do połknięcia tabletek.

Aloes i kruszyna - rośliny o potwierdzonej skuteczności

Alona, czyli stężały sok z różnych gatunków aloesu, zawiera tak zwane antraglikozydy (związki te charakteryzują się łagodnym lub silnym działaniem przeczyszczającym, w zależności od budowy cząsteczki). Mechanizm działania przeczyszczającego aloesu polega na ograniczaniu „ucieczki” jonów sodowych i wody z jelit do krwi, a równocześnie prowokacji napływu wody z krwi do jelit, dzięki czemu masy kałowe zostają upłynnione. Upłynnienie mas kałowych, daje w efekcie ułatwione i bezbolesne wypróżnienie.

Kora kruszyny także zawiera antrazwiązki. Mechanizm działania kruszyny polega na drażnieniu zakończeń nerwowych jelit, co w efekcie powoduje wzmożenie ich ruchów perystaltycznych (umożliwiających przesuwanie się mas kałowych) oraz na hamowaniu odprowadzania wody z jelit. Działanie kory kruszyny można uznać za lekko przeczyszczające, a aloesu - silnie przeczyszczające.

Pierwsze efekty zastosowania powyższych wyciągów roślinnych mogą wystąpić nawet po 8 godzinach. Dlatego też zaleca się przyjmowanie preparatów przeczyszczających przed snem, aby rano móc z łatwością dokonać wypróżnienia.

Które preparaty zawierają aloes i kruszynę?

Na rynku jest kilka preparatów zwierających antrazwiązki. Godnym uwagi jest lek o nazwie Alax. Zawiera on bowiem zarówno sproszkowany sok z liści aloesu, jak również wyciąg suchy z kory kruszyny. Łączy zatem działania przeczyszczające obu wyciągów roślinnych. Warto podkreślić, że preparat Alax jest zarejestrowany jako lek, a fakt ten wymagał uzyskania potwierdzenia skuteczności jego składników w wielu badaniach koniecznych w procesie rejestracji leków.

Czy każdy może stosować preparaty zawierające aloes i kruszynę?

Preparaty zawierające tzw. antrazwiązki (aloes, kruszynę) mają pewne przeciwwskazania do stosowania. Głównym jest wiek pacjenta – powinien on wynosić co najmniej 12 lat. Takie zalecenia posiadają praktycznie wszystkie preparaty o działaniu przeczyszczającym. W przypadku dzieci do 12 roku życia powinno się zastosować wyłącznie leczenie dietetyczne (jabłka ze skórką, śliwki, figi).

Kolejnymi przeciwwskazaniami są: nadwrażliwość (uczulenie) na składniki preparatów, niedrożność i zwężenia jelit, atonia jelit, inne choroby jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, oraz ciąża (środki przeczyszczające mogą powodować poronienia).

Jak stosować leki na zaparcia?

W przypadku leków zawierających antrazwiązki zaleca się tylko stosowanie doraźne (nie dłużej niż tydzień). Zwykle należy przyjąć 1-2 tabletek preparatu wieczorem, niedługo przed snem i popić szklanką przegotowanej wody. Dokładna instrukcja stosowania znajduje się w opakowaniu preparatu i należy się do niej bezwzględnie stosować. Należy podkreślić, że skuteczność preparatów na zaparcia podnosi picie większych ilości płynów (najlepiej niegazowanej wody średnio zmineralizowanej) w ilości 1,5-2 litry na dobę.

Preparaty przeczyszczające pobudzają nasze jelita do pracy. Jeżeli będą one stale przyjmowane, nasze jelita „rozleniwią się” i nie będą same prowokować wypróżnień. Dlatego tak ważne jest, aby preparaty przeczyszczające przyjmować tylko w chwili występowania zaparć.

Uwaga!

Przed użyciem leku zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Aneisss

  Chyba ogólnie najlepsze działanie mają leki przyjmowane na noc.Czasem i ja mam problem, ale tylko czasem, gorzej dziecko , ma bolesne zatwardzenia i musimy wspomagać się farmakologicznie.

 2. Apo_Discounter

  W przypadku dzieci polecam Movicol Junior, w formie czekoladowego proszku w saszetkach, który oprócz składnika aktywnego makrogolu 3350 zawiera elektrolity. Preparat zwiększa objętość stolca i zmiękcza substancje, które zalegają w jelitach. W wyniku czego usuwa blokadę, która powoduje zaparcia i zwykle już w ciągu 1-2 dni, ułatwia wypróżnianie.

  https://www.apo-discounter.pl/movicol-junior-czekoladowy-proszek-saszetkach-p-35...

 3. Zaparcia (Gość)

  No niestety uciążliwy problem i dobrze znany, w domu stosujemy dicopeg junior, dość dobrze sobie radzi z zatwardzeniem.

 4. Agata (Gość)

  Mnie pomagają czopki Eva/qu, to nie są czopki glicerynowe, one rozpuszczają się i wytwarzają się mikropęcherzyki dwutlenku wegla, który wywołuje fizjologiczne wypróżnienie. Bardzo bezpieczna i skuteczna metoda na pozbycie się zaparcia.