Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zapobieganie próchnicy - przełom w badaniach

Szukali sposobu na usuwanie osadu z kadłubów statków; zidentyfikowali enzym, który może zrewolucjonizować rynek produktów do higieny jamy ustnej. Naukowcy z Newcastles przypadkowo odkryli, że bakteria występująca na powierzchni glonów może zapobiegać powstawaniu próchnicy.

W wyniku metabolizmu cukrów w jamie ustnej tworzy się płytka nazębna – miękki osad bakteryjny, który usuwamy mechanicznie podczas szczotkowania. Bakterie występujące w płytce nazębnej tworzą kolonie, które mają uchronić je przed działaniem czynników zewnętrznych, dlatego większość past nie działa ze stuprocentową skutecznością. Nieusunięty nalot w znacznym stopniu przyczynia się do zmian próchnicowych, które są wynikiem działania kwasów wytwarzanych przez bakterie

Glony zapobiegające próchnicy

Testy laboratoryjne przeprowadzone przez zespół prof. Granta Burgessa wykazały, że enzym wyizolowany z Bacillus licheniformis jest w stanie przebić się przez ochronny biofilm bakterii w płytce nazębnej i może być podstawą środków eliminujących próchnicotwórcze patogeny z jamy ustnej.

Co ważne, nie tylko rozkłada bakterie obecne w płytce, ale przede wszystkim może zapobiegać powstaniu nowych warstw osadu.

Naukowcy myślą głównie o pastach do zębów, ale zakładają również możliwość wykorzystania właściwości enzymu do utrzymywania higieny implantów medycznych, które są wyjątkowo często narażone na skażenie chorobotwórczymi bakteriami.

Keep 32 - zachowaj je wszystkie

Nie jest to jednak jedyna wiadomość, która może pokrzepić pacjentów. Jose Cordova z Uniwersytetu Yale i Erich Astudillo z Universidad de Chile odkryli cząsteczkę, która w bezpośrednim kontakcie unicestwia Streptococcus mutans, odpowiedzialne za demineralizację szkliwa i tworzenie się ubytków. Cudowną cząsteczkę nazwano Keep32, co można rozumieć jako deklarację, że produkty oparte na odkrytej molekule pozwolą dorosłemu człowiekowi zachować wszystkie 32 zęby.

Autorzy twierdzą, że po minucie przebywania w jamie ustnej, Keep32 zabija wszystkie próchnicotwórcze bakterie i utrzymuje stan czystości przez kilka kolejnych godzin. Wniosek patentowy został już złożony i jeśli wstępne badania zostaną potwierdzone, w ciągu 1,5 roku pojawi się szereg produktów – past, płynów do płukania jamy ustnej, gum do żucia – które mają szansę wysłać próchnicę w niepamięć. Niewykluczone, że Keep32 będzie można dodawać do produktów spożywczych, ograniczając tym samym ich szkodliwy wpływ na zdrowie zębów.


Jak dbacie o higienę jamy ustnej oprócz szczotkowania? Nitkujecie? Płuczecie? Poddajecie się specjalistycznym zabiegom stomatologicznym?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. MedykDent

    Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna w profilaktyce prawdziwych zębów jak i implantów http://www.medykdent.pl/blog/jak-zadbac-o-implanty/. Niestety czasem zwykłe działania nie wystarczą i pomimo naszych starań dochodzi do zepsucia zębów. W artykule przedstawiono ciekawe badania, które w znacznym stopniu mogą pomóc w walce z próchnicą. Pozostaje nam tylko czekać z niecierpliwością na to, jak potoczą się ich dalsze losy.