Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zaśniad groniasty - Zaśniad groniasty całkowity

Patogeneza

Zaśniad całkowity powstaje w wyniku zapłodnienia pustej (pozbawionej matczynego materiału genetycznego) komórki jajowej przez 1 lub 2 plemniki, w większości przypadków obserwuje się kariotyp 46,XX ale także 46XY gdyż materiał genetyczny pochodzący od ojca ulega duplikacji po zapłodnieniu(matczyny zostaje usunięty). Możliwy jest również kariotyp 23X .

Dochodzi do nieprawidłowego rozwoju łożyska. Macica zawiera masy tkanki trofoblastycznej pod postacią pęcherzyków, z obrzękiem podścieliska, o typowym makroskopowym obrazie przypominającym kiść winogron. Stwierdza się także torbiele tekaluteinowe, które często osiągają duże rozmiary (skutek hipersekrecji hCG). Nigdy nie stwierdza się błon płodowych pozałożyskowych ani płodu.

Objawy

U pacjentki występują objawy poronienia zagrażającego lub niezupełnego – pierwszym jest zwykle krwawienie z dróg rodnych w czwartym lub piątym miesiącu ciąży. Macica jest większa niż wskazuje wiek ciążowy. Występują nasilone wymioty, zaśniad predysponuje też do wczesnej gestozy.

Diagnostyka

Charakterystyczny jest obraz zamieci (burzy) śnieżnej w USG (może nie występować w I trymestrze ciąży) a w badaniach biochemicznych wysoki poziom hCG.