Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zbyt szczupłe uda przyczyną chorób serca

Naukowcy doszli do nieprawdopodobnych wniosków. Zbyt szczupłe uda prowadzą chorób serca i przedwczesnej śmierci!

Naukowcy zbadali 2816 osób obu płci (1436 mężczyznom i 1380 kobietom). Średnia wieku wynosiła 50 lat.

Profesor Berit L. Heitmann, specjalista medycyny prewencyjnej, i statystyk Peder Frederiksen wybrali do swoich badań Duńczyków uczestniczących w latach 1987-1988 w projekcie Danish MONICA. W ramach studium oceniano ich wzrost, wagę, skład ciała oraz obwód ud, talii i bioder.

Rezultaty badań okazały się zaskakujące dla wszystkich. Naukowcy odkryli, że ryzyko chorób serca wzrastało, gdy obwód ud spadał poniżej 60 cm. Przekroczenie progowej wartości (kolejne centymetry) nie zapewniało dodatkowych korzyści ani kobietom, ani mężczyznom.

Wyniki badań są zupełnie niezależne od otyłości brzusznej i otyłości ogólnej, stylu życia oraz czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi.

Duńczycy proponują, by obwód ud uznać za wskaźnik antropomorficzny, który pozwoli lekarzom rodzinnym wytypować osoby z grupy ryzyka chorób serca i przedwczesnej śmierci. Niekorzystny wpływ szczupłych ud może się odnosić do zbyt małej masy mięśniowej w tym rejonie, a więc np. do niedostatecznej ilości ruchu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość