Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zdradliwa motywacja

„Jedz mniej”, „no dalej”, „rusz się”, „zrób to” - jeśli zagrzewasz się do walki ze złymi nawykami takim repertuarem, przygotuj się na porażkę.

Wyniki badań opublikowanych w piśmie Motivation and Emotion wskazują, że osoby, które są motywowane do działania słowami sugerującymi aktywność, są bardziej skłonne do podejmowania impulsywnych decyzji. To z kolei niweczy ich starania i oddala od upragnionego celu.

„W kwestii samokontroli, panuje powszechne przekonanie, że uczymy się panować nad własnym zachowaniem poprzez 'kształtowanie' silnej woli, 'odpieranie' pokus, 'przezwyciężanie' pragnień i 'kontrolowanie' impulsów” - mówi Justin Hepler, współprowadzący badania absolwent Uniwersytetu Illinois. Paradoksalnie, w takich przypadkach najczęściej walczymy, by czegoś nie robić – nie pić, nie palić, nie jeść słodyczy.

Zadaniem zespołu badawczego było sprawdzenie, czy skuteczna samokontrola polega na aktywnym, pełnym wysiłku dążeniu do celu, czy może odwlekaniu pewnych zachowań do czasu, gdy zostaną przetworzone niezbędne informacje.

Przeprowadzono dwa eksperymenty bazujące na tzw. primingu, popularnej technice manipulacji w eksperymentach z zakresu psychologii poznawczej. Priming polega na prezentowaniu bodźców w postaci słów lub obrazów i obserwowaniu, jak wpływają one na późniejsze zachowanie.

W obydwu eksperymentach, uczestników poddano działaniu słów sugerujących akcję („start”, aktywny”, etc) bądź pasywność („stop”, „odpoczynek”, „pauza”, etc.), a następnie obserwowano reakcje w dwóch różnych sytuacjach. W pierwszym przypadku oceniano gotowość badanych do zrzeczenia się natychmiastowej nagrody pieniężnej na rzecz większej kwoty, którą mogli otrzymać później. W drugim eksperymencie badano kontrolę impulsów w prostej grze komputerowej.

W obydwu przypadkach, osoby, które motywowano do aktywności były bardziej skłonne do wybrania natychmiastowej nagrody i wykazywały słabszą kontrolę impulsów niż uczestnicy torowani słowami sugerującymi pasywność.

„Nasze eksperymenty pokazują, że próby motywowania się do działania w obliczu pokus mogą prowadzić do impulsywnych zachowań” - podsumowuje Hepler. „Relaksacja może być najskuteczniejszym sposobem zmiany złych nawyków i unikania impulsywnych decyzji.”

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kasiuullka

    Trzeba nad soba pracować cały czas, uczyć się, rozwijać, wyznaczać sobie cele i pomału, małymi kroczkami do nich dazyć.. więcej możecie się dowiedzieć na darmowym szkoleniu, ktore odbędzie sie 5 lutego 2015
    jest online: http://www.mistrzmotywacji.pl
    brałam udział w podonych i tym również wezmę, zawsze czegoś nowego się dowiem i może coś nowego wniosę do swojego zycia ;)

  2. Livia (Gość)

    scrive:Ecco, ricette come queste, per una come me che e’ una vera frana nel fare la spesa e si dimentica spesso gli ingredienti piu’ comuni, sono una vera manna dal cielo! E poi sono talmente beliB…iravisslma, a presto.