Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zdrowe mrożonki

Zimą, gdy nie mamy dostępu do świeżych warzyw, sięgamy chętnie po mrożonki. To najlepszy zamiennik świeżych produktów. Są równie bogate w wartości odżywcze, ale pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i odmrażania.

Mrożonki mają wiele zalet. Są dostępne w naszych sklepach przez cały rok, bogate są w cenne witaminy i minerały, a także gotowe do natychmiastowego użycia, bo już umyte, obrane i porcjowane. Straty witamin w procesie zamrażania są znikome, natomiast często proces blanszowania warzyw przez obróbką doprowadza do zaniku cennych składników mineralnych. Ubytek witaminy C wynosi ok. 20 proc., przy czym podczas gotowania kompotów lub dżemów ok. 35 proc. Witaminy A tracą mrożonki w ilości 5-10 proc. w owocach, a w 20-30 proc. w warzywach.

Do mrożenia wybiera się zawsze najzdrowsze, dojrzałe i wysokiej jakości warzywa i owoce. Niektóre gatunki przed zamrożeniem blanszuje się w gorącej wodzie lub nad parą wodną, aby zapobiec utracie smaku, zapachu oraz barwy. Następnie mrozi w temperaturze poniżej -18 st. szybko, aby nie powstawały duże kryształki lodu, które przy rozmrażaniu wyciągną z produktu cenne soki. Sprawdź jak przygotować domowe mrożonki. Sposób rozmrażania wpływa na jakość żywności. Należy pamiętać, żeby nigdy nie zamrażać ponownie raz rozmrożonego produktu. Część mrożonek można bez rozmrażania, od razu gotować lub dusić na patelni, co zmniejsza straty cennych składników i spowalnia rozwój bakterii i pleśni. Sprawdź jak gotować mrożonki bez utraty cennych witamin z warzyw i owoców.

Warto wiedzieć przed zakupem:

  • sprawdzaj zawsze datę przydatności mrożonek albo datę zamrożenia. Zamrożone owoce przechowuje się w niskiej temperaturze od 8-12 miesięcy; warzywa do roku; zieleninę - koperek, natkę pietruszki itp. zioła do 6 miesięcy; frytki od 18-24 miesięcy; ryby chude od 5-7 miesięcy; ryby tłuste - 2-4 miesięcy; mięso wieprzowe od 5-6 miesięcy; mięso wołowe od 6-8 miesięcy; drób od 7-9 miesięcy;

  • kupione mrożonki przenoś do domu w specjalnej torbie termoizolacyjnej lub przenośnej torbo-lodówce;

  • po przyjściu do domu jak najszybciej przełóż mrożonki do zamrażalnika. Gdy zaczną się już rozmrażać, trzeba z nich przyrządzić potrawę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość